Pravděpodobně posledního letního tepla využili prostějovští plavci ve Znojmě na venkovním 50metrovém bazénu při příležitosti Velké ceny města Znojma v plavání. Krásné podmínky jim zajistilo nejen teplé počasí ale také trenéři/grillmistři v kempu, kde plavci přebývali po čas těchto dvoudenních závodů. Konaly se 7. a 8. září a my vám dnes přinášíme jejich shrnutí, včetně reakcí Míši Vorbergerové a Verči Kozičkové.

Přijato bylo celkem 18 mužů a 10 žen ze závodních družstev A a B. Startovali v 170 startech. Závod se plaval v postupovém formátu, kdy plavci postupovali v padesátimetrových disciplínách z rozplaveb přes osmifinále postupně až do finále. V ostatních disciplínách se pak klasicky postupovalo do finále A a B z rozplaveb. Účastí ve finále bylo hned několik, stejně jako osobních rekordů, které často byly na začátek sezóny snad i překvapením.

Ty možná nejvíc sledované cesty do finále byly v režii Ondřeje Hrubého a Michaely Vorbergerové. Míša z rozplaveb do finále postupovala z třetího místa na 100 prsa. Ondra byl zase ve čtvrtfinále čtvrtý v disciplíně 50 znak. Kromě toho ale také zajel pátý nejrychlejší čas v rozplavbách na 100 znak (1:00,89) a silně si zlepšil svůj osobní rekord na 100 motýlek kde posunul své maximum o celých deset sekund na čas 1:00,12. Jeho čtvrté místo ze znakového čtvrtfinále však na další postup nestačilo a skončil na také hezkém sedmém místě (27,81).

Míša Vorbergerová naopak své třetí místo z rozplaveb proměnila na třetí místo i ve finále na 100 prsa a s časem 1:15,58 si také o dvě sekundy polepšila svůj osobní rekord. Na krk jí tak zaslouženě přistála bronzová a dosti těžká medaile. Míša se zároveň v rámci prostějovské výpravy účastnila nejvíce finálových disciplín, a to celkem pěti. Ve finále A se ukázala kromě bronzové prsové stovky také na 200 prsa (2:48,64) a 200 motýlek (2:33,12). Svoji kvalitní práci ve Znojmě nám sama krátce shrnula: „Celý závody bych zhodnotila jako povedený start sezony se super počasím a super atmosférou.

Jsem spokojená i se sobotou i s nedělí. V neděli jsem plavala nad mé očekávaní. Ke konci dne jsem už cítila únavu ale i tak jsem se snažila do toho dát všechno. Mé umístění na třetím místě jsem neočekávala a byla to pro mě taková třešnička na dortu za celé závody. Ty medaile mají krásné, takže jsem fakt ráda že jsem si odtamtud mohla alespoň jednu odvézt.

Každopádně bez tak úžasného klubu by to fakt neslo, všichni jsme se podporovali a fandili si a takhle by to mělo být pořád.“, hodnotí závody Míša.

Velká sbírka finálových závodů B se objevila také na kontě Veroniky Kozičkové. Nejlépe jí dopadla disciplína 100 znak, když skončila třetí s časem 1:09,69. Dále se také ukázala v B finále 100 volný způsob, 100 polohový závod a 200 znak. Účast na těchto závodech pro nás Verča dokonce shrnula v pár větách: „Dost vtipný byl můj finálový maraton. Plavala jsem osmifinále znak, polohovku a jakmile jsem doplavala 200 znaka, startoval Ondra Hrubý 50 znak, kterého jsem plavala taky. Byla to sranda ale nakonec jsem to nějak zvládla.“. Spokojená se svou účastí na těchto závodech by mohla být také Veronika Hýblová. Sice bez účastí ve finále, zato ale předvedla hezký osobní rekord na 50 prsa o dvě sekundy na čas 40,09. Osobní rekordy si zlepšovala i Ellen Loníčková, tato zástupkyně družstva B se nejlépe zlepšila v disciplíně 200 znak. Její výsledný čas byl 3:03,13; tedy o 9 sekund rychlejší než její dosavadní maximum. Za družstvo B osobáky sázel jeden za druhým také Ondřej Novotný. Prsovou padesátku si zlepšil o dvě sekundy na 39,42. Dále si pak od dvě sekundy vylepšil také 50 volný způsob, tentokrát na čas 30,65. Jeho týmový kolega Šimon Kočí se zase hezky zlepšil na 50 prsa, a to rovnou o čtyři sekundy na čas 42,35. Nezaostal ani Pavel Znojil. Ten na 50 znak posunul svůj nejlepší čas o tři sekundy na 34,71.

Osobáky pochopitelně padaly i mezi plavci družstva A. A k tomu dle očekávání i další finálová umístění. Martin Skýpala se předvedl na 100 motýlek, který si nejdřív oproti přihlášenému času v rozplavbách zlepšil své maximum o sedm sekund. S tímto výkonem se mu pak povedlo postoupit do B finále. Kvalitní práci odvedl i v A finále na 100 prsa kde obsadil páté místo v čase 1:06,90. Dalším poměrně úspěšným finalistou byl také Václav Sýkora. Vašek se objevil v A finále 100 motýlek a také 200 motýlek. Na dvoustovkovém finále skončil pátý v čase 2:14,52. Mezi finalisty se zařadil i Michal Andrejco a jednalo se o B finále na 100 motýlek a 100 polohový závod. Hodnotný byl ale také jeho výkon na 50 znak kde si o tři sekundy posunul svůj osobní rekord. Podobně zabojoval v úvodu závodů Matěj Kristek, který stáhl dvě sekundy ze svého maxima na motýlek. Nakonec byl jeho výsledný čas 33,73.

Mezi finalisty dál patřili také Jiří Kühr na 100 prsa kde skončil osmý (1:09,10) a Julie Nekoksová s její kraulovou stovkou. Julča ji doplavala na hezkém šestém místě s časem 1:00,53.

A zatímco na závodišti se bojovalo o cenné kovy a co nejlepší časy, večerní atmosféra v základním táboře byla značně odlišná. Úspěchy jsme následně oslavili v kempu grilováním, večerním happeningem a družbou s místními hasiči a olomouckým klubem. V rámci návštěvy Jižní Moravy jsme pochopitelně podpořili místní pěstitele drobnou ochutnávkou.