IMG 20240420 WA0012Předposlední dubnový víkend přinesl rovnou dvě závodní události pro plavce z Prostějova. Zatímco ti nejstarší bojovali o mistrovské tituly na 39. MČR Masters ve Zlíně, ti nejmladší plavci obsadili Městské lázně v Prostějově při příležitosti Jarního přeboru nejmladšího žactva Olomouckého kraje. Právě děti ročníků 2017 – 2012 se vydaly na cestu za svými často prvními medailemi a v mnoha případech se zde účastnily dokonce svých prvních závodů. Z pohledu prostějovského plaveckého oddílu se zde setkaly děti z přípravky a závodního družstva „C“, napříč těmito dvěma skupinami, ale i všemi ročníkovými kategoriemi děti sbíraly medaile, diplomy a vylepšené či úplně první osobní rekordy.
Už v ročníku 2017 měla Tělovýchovná jednota Prostějov svého zástupce a byl jím Jan Křížek. Již na svých prvních závodech byl úspěšný a vyplaval si bronz v disciplíně 50 znak a jeho čas byl 1:44,30. Dvě brambory pak sklidil na 50 prsa a znak.
Dost úspěšné byly i přípravkové děti ročníku 2016. Tři první místa a jedno druhé vyplaval Róbert Chovanec. Plaval v disciplínách 50 prsa (1:00,62; 2.), 100 volný způsob (1:53,17; 1.), 100 prsa (2:17,82; 1.) a 50 volný způsob kde s časem 49,37 nejenže získal zlato, ale také polepšil svůj osobní rekord o 7 sekund. Své první osobní rekordy si zaplavala Lilien Kučerová a rovnou za ně shrábla zlato a stříbro. Jednalo se o 50 prsa a volný způsob v časech 1:02,79 a 55,72. Ve výsledkové listině vynikalo také jméno Tomáš Šustr. Dvě první místa Tom vyplaval na 50 prsa (57,26) a 50 znak (55,91). Na prsové padesátce navíc vylepšil svůj čas o sedm sekund.

Děti se sériovým číslem 2015 makaly také na plné obrátky a bylo to znát na výsledcích nejednoho z nich. Například Lejla Černá hezky zlepšila své časy na 50 prsa o deset sekund na 1:17,31 a 50 volný způsob o sedm sekund na výsledný čas 1:07,10. Zlepšování časů probíhalo i mezi kluky a Taras Zachar byl tím, kterému se to podařilo na 50 prsa. O sedm sekund pokořil svůj minulý osobní rekord a zaplaval tak za 1:25,12. Prsová padesátka se vydařila i Majdaleně Jelínkové, obsadila třetí místo v čase 57,69. Ještě výš vystoupala na 50 volný způsob kde vzala stříbro s časem 45,07. Medaile zacinkala i Dominice Nedělníkové v disciplíně 50 znak. Doplavala třetí v čase 56,54. Hezký čas si IMG 20240420 WA0014vyplavala Tereza Štolpová na disciplíně 50 volný způsob kde o sedm sekund přepsala svůj původní osobní rekord na nový čas 1:07,06. Po stránce medailí byla však nejúspěšnější prostějovskou plavkyní na těchto závodech Terezie Friedlová, která získala čtyři zlaté medaile, a to ze všech svých startů. Jednalo se o 100 znak (1:45,04), 100 polohový závod (1:49,19), 100 volný způsob (1:33,98) a 100 prsa (2:02,97). Na 100 volný způsob Terka navíc předvedla hezké šestisekundové zlepšení oproti svému původnímu rekordu.
Ročníky 2014 již jsou mixem plavců družstva „C“ a nejrychlejších skupin přípravek. I zde se předvedlo mnoho úspěšných plavců a plavkyň a jelikož dámy mají přednost, začneme nejdříve jimi. Patricie Čepová si z těchto závodů odnesla kompletní sadu cenných kovů. Bronz získala v disciplíně 100 prsa v osobním rekordu 1:49,92 (-10 s), stříbro vyplavala na 100 znak za 1:45,58 (-13 s) a zlatou medaili jí pak vrchní rozhodčí Barbora Jakubčíková zavěsila na krk za 100 volný způsob v čase 1:34,81 kde ze svého osobního rekordu také odečítala cenné vteřiny, v tomto případě jich bylo jedenáct. Odečítat od osobního rekordu se dařilo i její týmové kolegyni Gabriele Bernatíkové. Na 100 znak Gabča překonala svůj původní čas o 14 sekund (1:49,95) a 100 volný způsob pak zrychlila o 11 sekund (1:54,18). Vylepšené osobní rekordy ke svému jménu připsala i Ema Konečná na všech svých startech. Prsovou padesátku si polepšila o osm sekund (1:22,26), 50 volný způsobem pak pro Emu znamenalo extrémní zlepšení o 21 sekund na čas 1:06,87 a silná byla i na 50 znak kde si svůj osobní rekord posunula o šest sekund na 1:19,37. Medailí pak svůj osobní rekord ozdobila Eliška Lišková v disciplíně 50 prsa kde se zlepšila o tři sekundy a doplavala v čase 57,09. Zlepšit se jí pak podařilo i na 50 volný způsob, a to o tři sekundy na výsledný čas 55,22. Dvakrát bronzová a s novými osobními rekordy byla Anna Rozehnalová v disciplínách 100 znak (1:46,73; -7 s) a 100 volný způsob (1:39,93; -8 s). Silné zlepšení a druhé místo k tomu vyplavala Martina Sedláková v disciplíně 50 prsa kde se zlepšila o 11 sekund na čas 56,47. Dvě stříbrné medaile pak našly domov u Petry Spáčilové na stovce polohový závod (1:47,52) a volný způsob (1:38,12). Kvalitní zlepšení pak přinesla do disciplíny 100 prsa kde zrychlila o sedm sekund na čas 1:55,61. V neposlední řadě pak stojí za zmínku výkon Viktorie Zítkové, který by jí záviděl kdejaký počítač. Samé jedničky a nuly totiž figurovaly v jejím umístění: 11. na 50 volný způsob, 10. místo na 100 volný způsob a 1. příčka na 100 prsa navíc se zlepšením 111 % oproti osobnímu rekordu v čase 1:46,86. Mezi přípravkovými děvčaty osobní rekordy zlepšovaly ještě Karolína Dostálová a Annabella Gába. Kája si polepšila 50 prsa o devět sekund (1:02,51) a 50 znak o čtyři sekundy na 56,41. To Bellinka se kromě prsou zlepšovala i na volný způsob, a zatímco prsa si polepšila o 11 sekund (59,69), kraulem svůj čas posunula o dalších pět (49,75).
Ani chlapci v tomto ročníku nezaostali a v konkurenci obstáli na výbornou. Nejlepší zlepšení celého závodu napříč kluby předvedl Markus Povrazník na 50 volný způsob. Jeho čas 1:10,99 znamenal posun osobního rekordu o 38 sekund. Zlepšoval se také Marek Přehnal a to na 50 prsa o 7 sekund na 1:02,44. Medailoví pak v tomto ročníku byli Matyáš Štefl a Nikolas Šustr. Maty vybojoval dvě třetí místa na 100 znak (1:46,49) a 100 prsa (2:02,03), zde s hezkým zlepšením o 15 sekund. Stříbrný pak byl na 100 volný způsob kde zajel za 1:29,19 se solidním zlepšením osobního maxima o 21 sekund. Nik byl úspěšný na 100 znak i volný způsob, a to i přesto, že tyto disciplíny jel poprvé. Na znakové stovce byl první (1:37,67) a třetí pak na volném způsobu (1:30,97). Bramboru si pak odnesl za 100 prsa.
V ročníku 2013 se podařilo umísit se na stupních vítězů Ellen Navrátilové na 50 znak. Druhá byla v čase 1:01,53. Bronzový byl pak na 50 znak Jan Vyhňák v čase 51,78.
Jako nejstarší účastníci tohoto závodu se představil Filip Zapletal, Dominik Mlčoch a Štěpán Ehl. Právě Štěpovi se podařilo získat dvě bronzové medaile a to za 50 volný způsob (52,71) a znak (58,82). Domča si ze závodu odnesl kompletní sadu medailí. Třetí byl v čase 1:49,92 na 100 volný způsob, druhý na 50 prsa s časem 53,63 a 48,10 byl jeho vítězný čas na 50 volný způsob. O medaile se nenechal ochudit ani Filda a tu první získal v disciplíně 50 prsa s časem 1:03,74. Druhý pak byl na 50 volný způsob kde jeho čas činil 49,38 a 50 znak pak byl v jeho podání bramborový.
Všem výše zmíněným závodníkům, ale také ostatním zúčastněným patří velká pochvala a gratulace za výkony, které byly často jedny z jejich prvních. Byť jejich závodní kariéra teprve začíná, pustili se do ní s odvahou, silnou vůlí a rozvahou a ukázali svým trenérům a rodičům, že jsou schopní nejen ukázat co v nich je, ale také překonat sami sebe. Všem tedy ještě jednou gratulujeme a přejeme vše dobré do budoucích startů. Díky patří i sboru rozhodčích, který z části procházel školením. Aspirující rozhodčí tento závod zvládli dobře a jak jim, tak i zkušeným rozhodčím pod vedením Michala Vysloužila, Barbory Jakubčíkové a Lukáše Kousala je potřeba poděkovat za kvalitní a profesionální prostředí a podmínky na závodišti.
Další víkend bude také závodní. Prostějováky čekají závody hned na dvou místech. V Ostravě startuje Český pohár, a to Velkou cenou Ostravy, v Prostějově se pak koná již tradičně trojutkání. Naši plavci vyrazí na oba závody v hojných počtech a my už se nemůžeme dočkat, až vám budeme moct předat zprávy o jejich jistě kvalitních výkonech.