DRoP Cup (Dlouhodobý Rozvoj Plavce) je druh soutěže, kterou přinesl do plavání Český svaz plaveckých sportů a jejím motivem je prověřit zdatnost plavců ve všech plaveckých způsobech. Plavci na těchto závodech musí plavat stometrové tratě volným způsobem a plaveckými způsoby prsa, znak a motýlek. Dále si pak ještě musí vybrat mezi 200 polohový závod nebo 400 volný způsob. Vítězové pak jsou určeni dle součtu WA bodů za každou disciplínu a vyhlašováni jsou dle ročníku narození. To vše ve dvou půldnech a s poměrně malými rozestupy mezi jednotlivými disciplínami. Jedná se tak o dosti náročné závody, které jsou pro plavce výzvou.
Této výzvy se zodpovědně chopili i prostějovští plavci. Ti se na prostějovském bazénu setkali s plavci z dalších deseti klubů Olomouckého a Zlínského kraje 4.5. 2024. TJ Prostějov zde sestavila nejpočetnější skupinu čítající 19 plavců. K tomu nutno připočíst také další čtyři plavce startující mimo soutěž díky věkovým omezením pro účast.
Prostějovu se podařilo obsadit nejvyšší příčku v celkovém hodnocení žaček r. n. 2012, zde vyhrála Veronika Vorbergerová s 1663 body. V jednotlivých disciplínách získala dvě první místa, dvě druhá a jedno třetí. Vítězství si vyplavala na 100 motýlek a trochu překvapivě na 100 znak, druhá pak byla v disciplínách 100 prsa a 200 polohový závod, který upřednostnila před disciplínou 400 volný způsob. Třetí místo jí náleželo za 100 volný způsob. Třetí místa posbírala i její týmová kolegyně též z družstva „C“ Rozárie Špačková. Pomyslný bronz získala na 100 znak a 200 polohový závod. Ten navíc zajela i v novém osobním rekordu 3:08,08 (zlepšení o 12 sekund). Svůj rekord pokořila také v disciplíně 100 motýlek, zde zrychlila o devět sekund a doplavala s výsledným časem 1:37,02. Její výkony jí v ročníku 2012 zajistily čtvrté místo v celkovém pořadí (1283 b.).
Ani děvčata ročníku 2010 příliš neotálela a ve své kategorii si zabrala třetí a čtvrté místo.  Čtvrtá nakonec skončila Alice Slavotínková s 1899 body. K tomu jí dopomohl silný výkon na 100 volný způsob (1:06,43) ale také čas 1:17,88 na trati 100 motýlek, který ji v této disciplíně dostal na třetí místo. Třetí v celkovém pořadí pak byla Aliččina parťačka z družstva „B“ Markéta Medková s 1970 body. Její vyrovnané výkony často nad limitem přihlášených časů Markétku dostaly do top 3 s přehledem a dopomohl k tomu výrazně i výkon na 100 volný způsob kde inkasovala 485 bodů s časem 1:03,93 a získala v této disciplíně druhé místo. I disciplína 100 prsa byla v jejím podání povedená a s časem 1:23,87 skončila třetí.
O zastoupení žáků v top pětici ročníku 2012 se postaral Jiří Šustr. Skončil pátý s 821 body. Solidní výkony podával po celou dobu závodů i na trati 100 prsa, která nepatří k jeho oblíbeným.
O rok starší kluci z ročníku 2011 se objevili nejen na pátém ale také čtvrtém místě celkového pořadí. Pátý se umístil Dan Friedl, který téměř pokořil hranici tisíce bodů. Na páté místo mu jich nakonec stačilo 999. Mnoho bodů získal na disciplíně 100 volný způsob, kde finišoval v novém osobním rekordu 1:11,59; tedy s šestisekundovým zlepšením. Vítězný byl Dan na 200 polohový závod se zrychlením o téměř dvanáct sekund (2:59,99) oproti osobnímu maximu. První místo mu patřilo i v disciplíně 100 prsa s časem 1:32,10. O příčku výše se v celkovém bodování umístil Jan Škurek též z družstva „B“. Honzovi se povedlo hranici tisíce bodů překonat a na jeho kontě na konci závodů bylo 1015 bodů. Svou všestrannost prokázal mimo jiné druhým místem na 100 motýlek v čase 1:29,19; třetím místem na 400 volný způsob s časem 5:25,87 ale také rychlým časem 1:42,24 na 100 prsa, kde zlepšil svůj rekord o dvanáct sekund.
Nejlepší umístění mezi žáky nakonec předvedl Matyáš Vopalecký s 1717 body, které ho zařadily na třetí místo v ročníku 2010. Třetí místa Mates sbíral i v průběhu závodů a to na 100 motýlek (1:09, 83) a 200 polohový závod (2:35,39). K tomu pak přihodil ještě první místo na 100 prsa v krásně zarovnaném čase 1:16,00.
Zlepšovat se dařilo i dalším plavcům. Z družstva „C“ to byla například Tereza Burgetová na 200 polohový závod a Elen Hlochová na 100 motýlek. Družstvo „B“ pak zaznamenávalo výrazná zlepšení také u Šimona Kočího na 100 znak a 200 polohový závod, Emy Piňosové též na 200 polohový závod nebo u její sestry Ivy Piňosové na 100 volný způsob. Silný výkon podal na 100 prsa a 200 polohový závod také Ondřej Stránský a nezaostal ani Štěpán Skřebský s výrazným zlepšením svého osobního rekordu na 100 znak.
Letošní ročník DRoP Cupu, byť s ne tak vysokou účastí byl z pohledu plaveckého oddílu TJ Prostějov úspěšnou akcí a plavci zde mohli dobře porovnat svou výkonnost se svými klubovými kolegy i plavci jiných oddílů. K výkonům gratulujeme a doufejme, že v gratulacích budeme pokračovat i o dalším víkendu, kdy část plavců vyráží na krajské přebory do Vsetína. Další výprava pak opouští prostějovský bazén na několikadenní závody Českého poháru do Pardubic. Všem přejeme hodně zdaru!