Na prostějovském bazénu opět proběhlo utkání tří klubů, TJ Prostějov poměřila své síly s Plaveckým klubem Zlín a SKUP Olomouc v sobotu 27.4. 2024. Na těchto závodech mají plavci možnost ověřit svou výkonnost v nabitém programu disciplín nabízejícím dva půldny závodění. Této možnosti využilo mimo jiné 48 prostějovských plavců, kteří se nejen sešli v hojném počtu, ale úměrně tomu sesbírali i úspěchy, ať jimi bylo umístění na čele výsledkové listiny, osobní rekordy či poprvé zaplavané časy. Z tohoto utkání vyšla TJ Prostějov jako druhá s 572 body za umístění, necelých 30 bodů před Olomoucí a necelou stovkou bodů za Zlínem. Město s 44 tisíci obyvateli tak porazilo více jak stotisícovou Olomouc a také se stalo vyzyvatelem 75tisícového Zlína. I tento fakt podtrhuje neopomenutelnou významnost plavecké základny na Prostějovsku.
Mezi vítěze se z TJ Prostějov zařadil Jeffry Agalliu na 100 znak, jeho kolega Daniel Friedl pak na stejný způsob zvítězil též, avšak na trati 50 metrů. Jeho sestra Terezie Friedlová byla také úspěšná, zvítězila ve všech svých přihlášených disciplínách, tedy na 50, 200 a 400 volný způsob a také na 200 znak. Ve všech svých startech podobně zvítězil i Patrik Martinek, ten obsadil první místo na 200 znak, prsa a polohový závod a také na 100 prsa, 50 motýlek a 800 volný způsob. Na znakové dvoustovce navíc předvedl, že i po nemoci je schopný zajíždět kvalitní výkony, což ukázal zlepšením o 29 sekund (1:31,03). Kvalitní výkon a první místo si vyplaval i Sebastian Nagy v disciplíně 50 motýlek. Tři první místa patří Nele Richter z disciplín 100 znak a prsa a také na 50 volný způsob. Poslední jmenovaná disciplína, 50 volný způsob, se krásně jela Kláře Sedlákové, byť skončila druhá, zlepšila svůj čas o šest sekund (38,50). První pak byla na 50 prsa a 100 volný způsob. I ten si silně zlepšila, konkrétně o sedmnáct sekund (1:30,64). Se zlepšováním nezaostala ani její sestra Martina Sedláková. Velmi silné osobní rekordy si zapsala hned ve třech ze svých čtyř disciplín. Týká se to 50 prsa, volný způsob a znak. Prsa zlepšila o dvanáct sekund, volný způsob o osm a znak měla o sedm sekund rychlejší než její původní přihlášený čas. Dvakrát první byla také Karola Smejkalová. Jednalo se o 100 znak a podobně se jí povedly i prsa. I v nejdelší disciplíně závodu 400 volný způsob Prostějov sbíral první místa, o to se zasloužila Petra Spáčilová.
Jednou z náročných disciplín byl také 200 motýlek ale i tam se dařilo vyhrávat. Prvním byl ve svém ročníku Albert Zelenský, který vyhrál i disciplínu 50 volný způsob. První byl i Tomáš Zatloukal, který zvítězil na 200 volný způsob. Prvního místa se dočkala i Veronika Vorbergerová. Přinesl jí ho její tolik blízký motýlek, a to na 50metrové trati. Svůj čas si také výrazně zlepšila v disciplíně 200 znak, konkrétně o 24 sekund (2:55,67). Dva diplomy za první místo si na nástěnku bude moct přidat Matyáš Vopalecký za prsovou padesátku a stovku. Silný výkon předvedl i Jakub Uher v disciplíně 100 polohový závod, jeho nový čas je zlepšením o třináct sekund (1:22,57). Hned z úvodu závodu si prvním místem zpříjemnil ráno Nikolas Šustr v disciplíně 100 znak. Dvě první místa si svými výkony zajistila i Valerie Špačková a to na 50 znak a 100 prsa. Tuto prsovou disciplínu si navíc polepšila novým osobním rekordem 2:06,56; zlepšení má hodnotu 18 sekund. Plavecký oddíl TJ Prostějov má takřka bezedné zřídlo děvčat s příjmením na „Š“. I proto mezi vítězkami najdeme další dvě Š-děvčata. Jedná se o Lucii Šedkovou a Kateřinu Škurkovou. První jmenovaná zvítězila na 50 znak, zatímco Kačka si zapsala dvě vítězství. V jejím případě se jednalo o 200 znak a 50 motýlek.

Úspěchů by tyto závody vydaly na mnohastránkovou knihu, a proto nelze zmínit všechny. Pro družstva „C“ a „B“ byly tyto závody každopádně velmi úspěšnou akcí naplněnou osobními rekordy, umístěními na prvních příčkách naskrze všemi věkovými kategoriemi i disciplínami. Pro některé plavce zde byly zapsány také první osobní rekordy na tratích na 200 metrů, a i to je pro ně důležitá zkušenost. Prostějov trojutkání pořád již po několikáté a nezbývá než se těšit opět na další ročník tohoto přátelského utkání.
Již v prvním květnovém týdnu opět závodíme na prostějovském bazénu, který si přes letní sezónu jen málokdy vydechne. Tentokrát všestrannost závodníků otestuje DRoP Cup z kterého vám pochopitelně přineseme ty nejžhavější novinky. Ať to plave!