TJ Prostějov, z.s

oddíl plavání

Po povedeném závodě v Brně se družstvo „B“ přes týden zregenerovalo a bez jakéhokoliv zpomalení se plnou rychlostí vrhlo do dalšího zápolení. Opět v Jihomoravském kraji, tentokrát ve Vyškově. V sobotu 13.4. se zde konala Velká cena města Vyškova. Tamní bazén plavcům Plaveckého oddílu Prostějov sednul náramně, a jejich výkony tomu odpovídají. Účastnilo se osm chlapců a osm děvčat. Celkově plavci domů přivezli dvanáct medailí z různých disciplín a také mnoho osobních zlepšení. Pro úplnost nutno dodat, že se soutěžilo ve třech kategoriích: 15 - 18 let, 13 - 14 let a 11 - 12 let.
Hned v první disciplíně na úvod závodů se zadařilo Danovi Friedlovi, a to na disciplíně 100 znak, kde si svůj původní čas zlepšil o 7 sekund na hodnotu 1:23,91. Odpoledne se pak ještě neúspěšně pokusil zaplavat trať 150 znak. Zde jej však čekala diskvalifikace, jelikož se jednalo o disciplínu 200 znak. Zlepšovat své časy dokázal také Jakub Uher. Po ne úplně povedených úvodních disciplínách 200 prsa a 100 polohový závod se Kuba vzchopil a nejdříve si polepšil svůj čas na 100 volný způsob o šest sekund na 1:19,14; poté odvedl dobrou práci i na 100 prsa kde dohmátl v čase 1:29,53 a polepšil si tak svůj původní rekord o pět sekund. Zlepšovat se dařilo i děvčatům a například Iva Piňosová zaznamenala osobní zlepšení na třech ze svých pěti startů. Nejlepší zlepšení se jí podařilo v disciplíně 100 motýlek. Její původní rekord byl přepsán o čtrnáct sekund výsledným časem 1:36,80. Dobré zlepšení předvedla i na 400 volný způsob. Dohmátla těsně pod šesti minutami a s časem 5:59,69 zlepšila své dosavadní minimum o krásných 33 sekund. Ani v disciplíně 100 prsa nepolevila a její čas 1:44,19 znamenal nový osobní rekord o šest sekund.
Těsně za medailovými příčkami zaostal Tomáš Zatloukal. Vždy po dvou si zapsal šesté, páté i čtvrté místo. Pátý byl kromě 100 volný způsob (1:03,33) také na 100 polohový závod. Zde se mu však podařilo vytáhnout svůj osobní rekord o víc jak čtyři sekundy na čas 1:17,80. Čtvrtý byl mimo 100 prsa (1:27,52) též na disciplíně 400 volný způsob. Ta byla nejdelší disciplínou tohoto závodu a Tom se s ní popral v čase 5:13,46. Tímto časem si vysloužil nový osobní rekord 5:13,46; tedy zlepšení o 24 sekund. Na třetí nejvyšší příčku nakonec dosáhl Sebastian Nagy ve svém posledním startu tohoto závodu. Byl jím 100 motýlek a čas 1:12,68 mu vystačil na třetí místo. Bronz získala i Alice Slavotínková na 100 polohový závod v čase 1:15,71; ještě lépe se jí však dařilo na 100 motýlek v němž s časem 1:14,66 vyplavala první místo. Dvakrát stříbrný na prsa byl Ondřej Stránský, povedla se mu jak stovka (1:19,52) tak i 200 prsa (2:51,83). Pátý byl pak ještě na 100 polohový závod a sedmé místo na 100 volný způsob také nebylo špatným výsledkem. Mezi holkami se dařilo také Markétě Medkové. Čtvrtá byla na 200 prsa a 100 polohový závod a tyto kvalitní výkony podtrhla stříbrnou medailí v disciplíně 100 volný způsob, kde zaplavala čas 1:04,79.
Pomyslným klenotem oddílu byl však pro tyto závody Matyáš Vopalecký, který startoval v šesti disciplínách a z toho pět z nich oslavoval na stupních vítězů. Nejrychlejším plavcem byl na prsa, a to v disciplínách 100 a 200 prsa. Druhou jmenovanou zajel za 2:46,04 a stovku zvládl v čase 1:16,57. K zlatým medialiím pak přiložil dvě stříbrné. Nejdříve získal druhé místo na 100 polohový závod s časem 1:12,47 a poté vybojoval stříbro také na 100 motýl v čase 1:10,19. Bronzová medaile pak zacinkala na 100 volný způsob v čase 1:03,33. K těmto plackám pak přidal ještě jednu bramborovou, když dohmátl čtvrtý na 100 znak. Jeho čas sice na lepší umístění nestačil, ale i tak byl významným zlepšením jeho osobního rekordu, který si vylepšil o čtyři sekundy na čas 1:12,82.
Prostějovští plavci na těchto závodech předvedli nejen svou schopnost dobré adaptace na tropické klima vyškovského bazénu, ale také všestrannost jak svou osobní, tak i všestrannost celého plaveckého oddílu. Prostějov se dobře umisťoval ve všech disciplínách a žádný plavec se v pořadí neztratil. Všem patří velká gratulace. Nutno dodat, že prostějovská výprava do Vyškova vyrazila pod vedením trenérů Petra Adamce, Tomáše Kovaříka a Aleše Matyáška. Těm také patří zásluhy za výkony svých svěřenců.
Již další víkend nás čekají krajské přebory pro nejmladší žactvo a zároveň pro vás zpracováváme rozhovor s Michaelou Vorbergerovou, která se nedávno vrátila z multiutkání v Severní Makedonii. Je se tak určitě na co těšit!