TJ Prostějov, z.s

oddíl plavání

IMG 20240323 WA00151V sobotu 23.3. 2024 se konal v Uherském Brodě na místím 25metrovém bazénu již 59. ročník soutěže Pohár Javořiny. Za náš plavecký oddíl se jí účastnilo 18 děvčat a 11 chlapců v ročnících 2011–2015. Mimo umístění jednotlivců v daných disciplínách se soutěžilo také o nejlepší umístění dle bodů za umístění. Ty se sčítaly zvlášť dívkám a chlapcům. Z každého klubu byli do této podsoutěže vybráni tři plavci pro každé pohlaví. Navíc se pak těmto šesti plavcům počítaly body také do celkového umístění.

Z Poháru Javořiny jsme pochopitelně nemohli odjet bez poháru, a tak jsme vyhráli ne jeden, ale rovnou dva. Ten první získala sestava děvčat ve složení Veronika Vorbergerová, Rozárie Špačková a Tereza Burgetová. IMG 20240323 WA00141Ty se umístily druhé díky svým silným výkonům. Po připočtení bodů od chlapců jsme také získali druhé místo v celkovém hodnocení.
Nejhodnotnější příspěvky do této soutěže přinesla Verča Vorbergerová, která za celý závod nedosáhla nižšího místa než druhého. Stříbrná medaile jí patřila na 100 prsa (1:33,66). Ve svých čtyřech ostatních disciplínách vždy skončila první, zlato tak vybojovala na 100 volný způsob, 100 motýl, 100 polohový závod a 100 znak. Právě na znaku se jí povedlo zlepšit se nejvíce. Svůj původní osobní rekord překonala o čtyři sekundy (1:23,30). Svými výkony příliš nezaostávala ani Róza Špačková. Ve všech disciplínách se vešla do top desítky a jejím nejlepším umístěním bylo čtvrté místo na 100 znak v čase 1:27,22. Nejlepší zlepšení se jí však zadařilo v disciplíně 100 volný způsob, kde se zlepšila o dvě sekundy na výsledný čas 1:18,45. Naši rychlou dívčí trojičku uzavřela Terezka Burgetová. I jí se podařilo dostat na čtvrté místo v disciplíně 100 prsa s časem 1:37,48. Nejlepší zlepšení však předvedla na 100 polohový závod kde se zlepšila o 8 sekund na konečný čas 1:26,84.
Ani ostatní se svými výkony nezůstávali ve stínu. Na bednu vystoupila například Patricie Čepová po disciplíně 50 prsa. Zde s časem 49,56 obsadila druhé místo. Ve stejné disciplíně sbíral bronz Josef Hrdlička (54,99), tomu se také povedlo vystoupit o stupínek výš na 50 znak (46,87) a druhý bronz pak vyplaval také na 50 volný způsob (39,95). Stříbrná byla také Terezie Friedlová, a to v disciplíně 50 znak (48,28). Terce se zároveň povedlo zaplavat nejlepší zlepšení osobního rekordu naší výpravy v Brodě. Motýlkovou padesátku zaplavala v čase 58,79 a svůj původní rekord pokořila o 19 sekund. Dalším stříbrným plavcem byl Patrik Martinek. Jeho kvalitní výkon na 100 polohový závod mu zajistil druhé místo v čase 1:24,63. K tomuto umístění přidal ještě dvě třetí místa a to na 100 volný způsob (1:13,92) a 100 znak (1:24,77). Jeho kolega Jiří Šustr také jednou vystoupil na stupně vítězů. Třetí místo na 100 motýlek si vysloužil časem 1:36,44. Ve zbylých disciplínách 100 volný způsob, 100 polohový závod a 100 znak se mu vždy podařilo obsadit čtvrté místo a ze závodů tak kromě bronzové medaile odjel i se solidní sbírkou brambor. Přijmení Šustr se však i tak na stupních vítězů objevilo v barvách našeho klubu ještě jednou. Nikolas Šustr se umístil druhý na 50 volný způsob v čase 39,27.
Na závěr závodů se ještě podařilo naší chlapecké štafetě získat třetí místo v disciplíně 4x50 polohový závod. Chlapci plavali ve složení Vojáček, Martinek, Zelenský, Šustr a na třetí místo jim v těsné konkurenci stačil čas 2:47,20.

I ostatním plavcům každopádně patří velká pochvala za výkony, které na uherskobrodské pětadvacítce předvedli. Drtivá většina z nich si zlepšila valnou většinu přihlášených časů a ukázali tak, že na začínající sezónu jsou připraveni v plné síle. Další závody je totiž čekají již za týden. Přejeme plavcům rychlou vodu!