Nabitá Velká cena Prostějova, která se odehrála kdy jindy než v sobotu 5. října a kde jinde, než na prostějovském bazénu, přinesla mnoho úspěchů v podání prostějovských plavců a plavkyň různých ročníků napříč disciplínami. My jsme byli u toho a prostřednictvím tohoto článku Vám nyní s radostí můžeme přiblížit ty nejzajímavější a nejhodnotnější výkony.
Co se medailí týče, nejhlouběji se musela prohýbat při odchodu z bazénu Alice Slavotínková. Její krk byl totiž dekorován hned šesti medailemi. Alička skórovala v každé disciplíně v které startovala, a nakonec si vybojovala tři zlata, dvě stříbra a jeden bronz. Tuhle povedenou kolekci drahých kovů navíc ještě zdokonalila osobními rekordy taktéž v každé z disciplín jejího programu. Co do konkrétních výkonů, Alice vybojovala třetí místo na 100m volný způsob (1:05,17), dvě stříbra pak zacinkala na motýlkové a znakové stovce (1:12,42; 1:11,28) a zlatá medaile pak postupně na 200m motýlek, 100m polohový závod a 200m znak (2:48,53; 1:12,91; 2:34,75). Ali Slavotínková tak z těchto závodů mohla odcházet spokojená, podobně jako její trenéři.
Další výkonnou medailistkou se stala také Veronika Vorbergerová, a to hned na čtyřech ze svých šesti startů. Vynechala stříbrnou příčku a po dvou medailích pak brala od zlata i bronzu. Dvě třetí místa se jí povedla zajet v disciplínách 100m znak a 100 kraul (1:17,79; 1:08,53) a vítězství jí patřilo na 200m motýlek a 100m motýlek (3:02,33; 1:14,27). Verunka tak předvedla, že umí zabojovat nejen v motýlkových disciplínách. To jsou tedy další medaile pro plavecký oddíl TJ Prostějov.
Podobně silné výkony předvedla týmová kolegyně, též z družstva „B“, Markéta Medková. Dvakrát zlatá na 100m a 200m prsa a jednou třetí na 100m polohový závod. Dopolední prsová dvoustovka byla v Markétčině podání hotová v čase 2:53,73; odpoledne pak zajela 100m prsa za 1:21,75. Polohový závod na 100m pak zdolala v čase 1:14,23 a tedy s dvousekundovým zlepšením.IMG 20241012 WA0003
Dvě druhá místa si vyplavala Rozárie Špačková. Povedlo se jí 200m motýlkem, kde byl její první zaznamenaný výkon na tuto disciplínu v hodnotě 3:21,81. Následně pak získala stříbro také na 200m znak v čase 2:54,29. Stejně úspěšný byl také Patrik Martinek. Ten se nešetřil a ve svých oblíbených disciplínách ještě přitlačil. Polepšil si osobní rekordy, a hlavně získal na obě disciplíny stříbro. Stovku zajel za 1:27,40 a dvoustovka se Paťovi pak povedla za 3:08,11.
Jedno druhé a jedno třetí místo si vyplaval na stejných disciplínách jako Patrik také Matyáš Vopalecký. Prsová stovka v čase 1:17,33 stačila na třetí místo. Dvakrát tak dlouhou disciplínu 200m prsa Mates zajel v čase 2:45,75 a zde získal stříbrnou medaili.
Bronzovými děvčaty by se pak dalo nazvat duo Kateřina Richterová a Anna Rozehnalová. Aničce se svými kvalitními výkony podařilo vyplavat si rovnou tři třetí místa. Jednalo se o 100m znak (1:36,51), 50 prsa (51,41) – tedy zlepšení o tři sekundy oproti svému maximu. Třetí bronz pak získala na 50m znak v čase 45,30 a tedy v novém osobním rekordu vylepšeném o dvě sekundy. Další tři sekundy pak strhla také na 50m volný způsob, v této disciplíně však skončila na nemedailovém čtvrtém místě.
Již zmíněná Kačka Richterová si vyplavala třetí místo na 200m prsa svým kvalitním výkonem 3:04,57. Také dobrá práce!
Jeden bronz pak do prostějovského vyúčtování přiložil také Josef Hrdlička, ten si vyfakturoval 50m volný způsob v ceně 36,13. Tučný obnos na své konto pak připsal ale i na 100m volný způsob a 100m znak. První jmenovaný artikl vyřídil za 1:15,64 a oproti původní částce došlo k zhodnocení o šest sekund. Nejinak tomu bylo také v případě znakové stovky. Zde na svůj přihlášený čas uvalil srážkovou daň 6 procent a jeho výsledný čas byl tedy o šest sekund lepší: 1:27,87. Tyto pěkné výkony se jistě budou hezky vyjímat na jeho čtvrtletní uzávěrce.
Kvalitu výkonů prostějovského plavání podtrhují však nejen umístění na předních pozicích výsledkové listiny, jsou to také nová osobní maxima, která se na těchto závodech vyskytovala opravdu hojně.
Solidní zlepšení zaznamenala Kristýna Andrejcová, když zaplavala 100m volný způsob za 1:09,24 s novým osobním rekordem o pět sekund. Motýlových 200 metrů si Kika polepšila také, a to o šest sekund na čas 3:14,64. Dvanáct sekund shodila ze svého maxima na 200m znak Tereza Burgetová a s časem 2:58,32 jí patřilo čtvrté místo. Její týmová kolegyně Eliška Čopáková, od soustředění v Šamoríně nově v družstvu „B“, zlepšila jak 100m volný způsob (1:17,08), tak 100m polohový závod (1:27,35). V obou případech se zlepšila o pět sekund. V osobních rekordech plavala i Elen Hlochová. Čtyři sekundy sundala ze svého maxima na 100m volný způsob, kde zaplavala za 1:15,54. Polepšila si ale i na 100m polohový závod a zde zaznamenala zlepšení o sedm sekund na čas 1:27,66. Za zmínku pak jistě stojí nový osobní rekord Karin Kristkové na 200m prsa. Její nový čas 3:27,71 je o patnáct sekund rychlejší.
Mezi „B“ chlapci zrychloval výrazně Nicolas Chára. Nejlépe se zlepšil v disciplíně 100m volný způsob, kde z původního maxima odebral osm sekund na výsledný čas 1:15,79. Dále pak zapsal nový osobní rekord i na 100m znak (1:25,60) o šest sekund. Třetí osobní zlepšení se Nikovi podařilo na 100m polohový závod. Jeho čas 1:28,03 znamenal zlepšení o sedm sekund. Osobní rekord a šesté místo si ke svému jménu připsal Jiří Šustr v disciplíně 100m motýlek. Osm sekund zlepšení pro něj znamenalo čas 1:28,82.
Nová osobní maxima neminula ani plavce a plavkyně družstva „C“ kde velmi silná zlepšení předvedla kupříkladu Karolína Dostálová. Znakovou stovku si polepšila o osm sekund na čas 1:48,55. Velmi se jí však povedla stovka volným způsobem. Zde si svůj čas polepšila o dvacet dva sekund na výslednou hodnotu 1:49,06. Samé osobní rekordy ve svých startech předváděla Karolína Janská, 100m znak o šestnáct sekund (1:50,14), 50m prsa čtyři sekundy dole (55,41), devět sekund pak odepsala ze svého rekordu na 100m volný způsob. Další disciplína byla 50m volný způsob, a i z něj si stáhla tři sekundy na čas 46,16 a následně si na závěr polepšila i 50m znak, tentokrát o sekundy čtyři na hodnotu 54,54. Nová rekordy má nyní zapsané také Nela Richter, rychlá byla jak na 100m znak (1:31,24), tak i na 100m volný způsob (1:21,80). V prvním případě se zlepšila o sedm sekund, v tom druhém pak o pět.
Jeden osobní rekord si získala i Claudia Taberý a to na 100m znak, který zvládla za 1:44,59 a polepšila si tak svůj čas o osm sekund. Četné rekordy zaznamenala i Kateřina Škurková. Povedla se jí například disciplína 100m volný způsob v čase 1:21,07; zde se zlepšila o šest sekund. Dvojnásobná trať volným způsobem jí šla také dobře a polepšila si ji o deset sekund na čas 2:56,30. Svou obávanou trať 200m prsa zvládla též s přehledem a výsledný čas 3:50,89 byl nový osobní rekord o třináct sekund. Samá zlepšení lze najít také u Martiny Sedlákové. Její 100m volný způsob v čase 1:39,48 jí vynesl nový osobní rekord o sedm sekund. Kraulem se hezky plavalo i Valérii Smýkalové. Zlepšila si 100m (1:39,70) i 50m (43,01) volný způsob. Stovku měla rychlejší o osm sekund, tři sekundy pak srazila na kratší, padesátimetrové trati.
I mezi mladšími chlapci se objevila osobní maxima. Adam Vojáček si polepšil 100m polohový závod. Nově za 1:42,29 a tedy rychlejší o sedm sekund oproti svému původnímu maximu. Zabojoval také Michal Grulich, třikrát skončil šestý a ve dvou případech i s novým osobním rekordem. Zlepšil si 50m volný způsob, dorazil v čase 40,50 a to je zlepšení o dvě sekundy, na prsové stovce pak vylepšil svůj čas rovnou o deset sekund na hodnotu 2:06,81.
Zapomenout nesmíme pochopitelně na pomyslný zlatý hřeb jak dopoledního, tak odpoledního programu a tím byly štafety 4x50 polohový závod muži a ženy. Pro plavecký oddíl TJ Prostějov obě disciplíny skončily medailově. Třetí doplavala v čase 2:04,79 domácí štafeta ve složení Vopalecký, Stránský, Nagy a Znojil. (Z, P, M, VZ).
Odpoledne se pak ještě o kousek blíž vítězství přiblížila štafeta děvčat. Ta ve složení Slavotínková, Medková, Vorbergerová, Andrejcová získala druhé místo v čase 2:15,44.
Obě štafetová družstva dala do svých výkonů maximum a bylo to znát. Koneckonců podobně jako zbytek prostějovských plavců na těchto závodech, které po organizační i závodní stránce proběhly skvěle. Děkujeme tak nejen plavcům za skvělou reprezentaci oddílu, ale také řediteli závodu Petrovi Hrubému a jeho realizačnímu týmu za přípravu kvalitní soutěže. Díky pochopitelně patří i sponzorům: v první řadě je to Domovní správa Prostějov, s.r.o. a dále také BornToSwim, Arena Jech, plavecký obchod, a Hodinářství Skoumal. Děkujeme za podporu a u příštích závodů snad zase na shledanou!