TJ Prostějov vyslala svoje plavce družstva „B“ na závody do Znojma, nazvané Znojemský hrozen 2024. Ty se konaly 28.9. a z Prostějova tam vyrazilo patnáct plavců. Ti si z tohoto závodu odvezli 31 medailí a zařadili PoPro mezi 5 nejúspěšnějších klubů závodu, kdy předčili i kluby krajských měst Moravy. Síla prostějovského plavání tak na znojemské pětadvacítce byla znát. Detaily si nyní můžete přečíst níže.
V medailové dimenzi si svůj vlastní vesmír vytvořila Veronika Vorbergerová. Po celý závod se zdálo, že jiné číslo než 1 nezná, Verča ze Znojma přivezla pět zlatých medailí. Zvítězila v disciplínách 100 polohový závod s časem 1:18,15; 100 volný způsob za 1:07,69; padesátku motýlem zvládla za 32,68; 200 polohový závod pak zajela v čase 2:48,53 a 100 motýlek zvládla za 1:14,52. Kombinaci pro ni tradičních, i těch méně zvyklých disciplín pak uzavřel 200 volný způsob. Zde již svou zlatou sérii neudržela a doplavala bramborová. Její výkon 2:36,84 byl však nejlepším osobním zlepšením klubu na těchto závodech, když překonala svůj osobní rekord o 24 sekund. Nutno zmínit že na 50 motýlek pak pokořila také klubový rekord starý 20 let, ten byl dosud v držení Markéty Palátové a Verča jej snížila o 12 setin.
Mezi chlapci nejvíce medailí nasbíral Matyáš Vopalecký. Medaili si odnesl z každého svého startu a získal tak jeden bronz, jedno zlato a čtyři stříbra. První skončil ve své kategorii na 200 prsa s časem 2:48,20. Druhý doplaval na 50 prsa (35,55), 100 prsa (1:17,50), 100 motýl (1:09,42) a 50 volný způsob (28,35). Třetí místo mu pak patřilo na 100 polohový závod s časem 1:09,94.
Dvakrát stříbro a dvakrát bronz si vysloužil Jiří Šustr, stříbrné medaile si přivezl z padesátkových tratí 50 znak a 50 volný způsob. Naopak disciplíny 100 znak a a 100 volný způsob pro něj dopadly třetím místem. Kvalitní práce čerstvého člena „B“ družstva. Velmi silné výkony předvedla i Rozárie Špačková, také nový přírůstek družstva „B“ vyplavala tři druhá místa, dvě první místa. Zvítězila na 100 prsa v čase 1:29,20 a druhé vítězství si připsala na 50 volný způsob časem 33,13. Stříbro si odnesla z disciplín 100 a 200 polohový závod a 200 prsa. Kompletní sadu medailí získala její týmová kolegyně Markéta Medková. Statisticky velmi zajímavá byla její 100 polohově, kterou doplavala jednu setinu za svým osobním maximem a skončila pátá, dvě bramborové medaile na 100 znak a 100 motýl byly pak předzvěstí posunu k lepšímu, a tak se i stalo na 200 polohový závod. Zde skončila třetí v čase 2:43,22. Následovalo druhé místo na 50 motýlek v čase 33,31; což je hezké zlepšení o necelé dvě sekundy oproti Markétčinu maximu. Korunu svému závodění Marky nasadila na 50 znak, zde zvítězila v čase 36,37. V bronzovém podání předvedla 50 motýlek Kristýna Andrejcová v čase 34,21 a další dva bronzové kousky přidala Tereza Burgetová v disciplínách 200 prsa za 3:16,21 a 100 znak v čase 1:23,40. Zde si polepšila o pěkných pět sekund.
Mezi medailisty se vyznamenala velmi dobře Alice Slavotínková se svými třemi prvními místy na 100 znak (1:12,49); 200 znak (2:37,11) a 100 motýlek (1:14,46). Za zmínku ale jistě stojí i její 200 prsa. Zde totiž polepšila Alička svůj osobák o třináct sekund na hodnotu 2:59,70. Tento čas jí stačil alespoň na bramborovou medaili. Zlato si pak vzal i Ondřej Stránský, který zvítězil na 50 prsa s časem 35,30. Jen těsně za svým osobákem. Pavel Znojil pak do této medailové smrště přispěl druhým místem na 50 motýlek v čase 31,38 a závěrečnou medailí je stříbro Elišky Čopákové v disciplíně 50 znak. Povedla se jí však i disciplína 50 prsa, skončila sedmá a čas 47,03 znamenal třísekundové zlepšení osobního rekordu.
Osobáky lámali i další borci a borkyně. Nový nejlepší čas si vyplaval Daniel Friedl na 100 polohový závod. Zde si polepšil o více jak čtyři sekundy na čas 1:17,28. Zlepšoval se i Štěpán Skřebský. Jeho 100 motýlek byl rychlejší o šest sekund oproti jeho osobáku, a to znamenalo výsledný čas 1:44,54. Nejvíc nových osobních rekordů ze všech si ale ze Znojma odváží Jan Škurek. Čtyři sekundy strhnul ze svého starého času na 100 polohový závod (1:22,55), deset sekund padlo za oběť jeho rychlé jízdě na 200 motýlek (3:09,01) a na poloviční trati pochopitelně poloviční zlepšení. To je 100 motýlek rychlejší o pět sekund (1:22,74). Mezi děvčaty pár osobáku padlo také Elen Hlochové. Jednalo se o znakové disciplíny, a to jak na 100 znak, kde si polepšila o sedm sekund na 1:26,93 tak 200 znak. V této disciplíně pak zrychlila rovnou o 14 sekund. Také velmi pěkný výkon.
Vskutku každý prostějovský plavec tak z těchto závodů odjížděl s nějakou formou úspěchu. Ať už je to Verčina zlatá sbírka nebo Honzova přehlídka osobních rekordů nebo jakýkoliv jiný úspěch, všichni mohli ze Znojma odjíždět se spokojeností. Tyto závody pro plavecký oddíl TJ Prostějov dopadly velmi dobře a forma družstva „B“ tak nejspíš bude pro zimní sezónu na velmi dobré úrovni. Uvidíme, co přinesou další závody, neboť zimní sezóna je nabitá, měsíců do konce moc nezbývá, a tak se počítá každá minuta tréninku a každá setinka stržená z osobních rekordů. Přejeme ať je obojího co možná nejvíce. V dalším článku nahlédneme na úspěchy družstva „A“ v Kopřivnici a již o týden později se konají závody v Přerově, kam pro změnu vyrazí družstvo „C“.

Ze všech událostí vám pochopitelně přineseme podrobné info. Do té doby plavání zdar!