TJ Prostějov, z.s

oddíl plavání

Na začátku prosince se konala Mistrovství České republiky žactva rovnou na třech bazénech a na žádném z nich nechyběla ani výprava našeho oddílu. V Kladně se konalo ZMČR mladšího žactva (roč. 2011), do Jihlavy zamířili starší žáci (roč. 2010) a v Prostějově zůstali žáci nejstarší (roč. 2009). Všechna mistrovství se pro naše plavce nesla ve znamení úspěchů, korunovaných medailemi. Zároveň takřka všichni plavci zaznamenali osobní zlepšení.
 
Nejdále od domovského bazénu se vypravila výprava nejmladšího žactva pod vedením Tomáše Kovaříka. V Kladně startoval Jan Škurek, Daniel Friedl, Kristýna Zemánková a Kateřina Richterová. Právě Kačka zaznamenala na těchto závodech nejvyšší umístění. Konkrétně osmnácté místo v disciplíně 200 prsa v čase 3:07,52; což je o sekundu rychlejší čas než ten, který měla přihlášený. Z pohledu umístění byl jen o něco málo úspěšný i Honza Škurek, když ve své již typické disciplíně 1500 volný způsob obsadil 22. místo v čase 22:40,02. Dorazil tak jen s malým zpožděním za svým osobním rekordem.
Zlepšoval se však v motýlkových disciplínách. Na 100 motýlek o dvě sekundy v čase 1:32,05 a v sesterské disciplíně 200 motýlek pokořil svůj rekord o sekundu. Výsledný čas byl 3:30,76. Optikou zlepšování zabojoval nejlépe Dan Friedl, startoval v disciplínách 1500 volný způsob a 400 polohový závod. První jmenovanou disciplínu si vylepšil o 29 sekund, a to znamená výsledný čas v hodnotě 23:22,13. To druhá disciplína se mu povedla ještě lépe. Zde si vylepšil svůj rekord na 6:25,16 a toto zlepšení o 24 sekund mu zajistilo 24. místo, pro pořádek shodnou pozici obsadil i na 1500 VZ. S již zmíněnými plavci startovala ve štafetě Kristýnka Zemánková. V polohové štafetě plavala znakový úsek a startovala jako finišer v kraulové štafetě. Tyto štafety sice skončily poslední, ale plavci nevěší hlavu a při další příležitosti hodlají své umístění posunout výše.
„Kladno proběhlo dobře, plavci překonávali své osobáky, někteří velmi výrazně. Všechny poztrácené telefony se našly, po příjezdu proběhla i koulovačka. Za mě spokojenost.“, zhodnotil výkony svých svěřenců trenér Tom Kovařík.
Dařilo se také v Jihlavě, kde vodu trhala prostějovská výprava ve složení: Markéta Medková, Sebastian Nagy a Matyáš Vopalecký, které do štafetových disciplín doplnila Alice Slavotínková. V nejrychlejší disciplíně 50 volný způsob reprezentovala náš oddíl Markétka Medková a časem 29,84 obsadila 18. místo. Na 200 prsa si potom vybojovala 23. místo. V jediné disciplíně startoval Seba Nagy a byla jí stovka motýlkem. Mohl do ní vložit maximum své energie a nejspíš i proto zlepšil svůj čas o víc jak dvě sekundy a s časem 1:12,09 zabral 15. místo. Nejvíce nabitý program měl Maty Vopalecký. Startoval na 100 i 200 prsa, 200 polohový závod a 100 motýl. I přes tuto nálož dokázal ve všech disciplínách plavat v rámci svého osobního rekordu. Nejvíce se zlepšil na 200 polohový závod o 4 sekundy s časem 2:33,32 a to jej vyneslo na 16. místo. Ještě výš ovšem stoupal v disciplíně 100 prsa v které s časem 1:17,11 obsadil 7. místo. V mixových štafetách pak prostějovští plavci skončili na 7. místě v polohové a na 8. místě ve štafetě volným způsobem. Startovala tam spolu s jmenovanými také Alička Slavotínková, do polohové štafety přispěla znakem (2:12,01) a na volný způsob dopomohla ostatním k výslednému času 1:56,93.
„Krásným překvapením byla kvalifikace Sebastaina Nagyho. Tradiční účastníci MČR Mates a Markétka potvrdily své kvality. Partu doplnila Alička takže ani štafety se neztratily. Ocenit musím skvělou sedmou pozici Matesa na 100 prsa. Výborně zaplaval v novém osobním rekordu i 200 PZ. Sebastian si zaplaval nový osobák a Markétka zajela na úrovní svých nejlepších výkonů.“, hodnotí zápolení plavců Aleš Matyášek. 
V Prostějově bojovali o medaile na svém posledním žákovském mistrovství Daniel Balák, David Hámor, Oto Skýpala, Jan Snášel a Michaela Vorbergerová. Na štafety se k nim připojila ještě Karola Smejkalová. Jako jediné výpravě se v Prostějově zároveň podařilo složit i žákovskou štafetu. V honu za medailemi byla nejúspěšnější Míša Vorbergerová, která si svými překvapivými výkony vyplavala rovnou dvě stříbrné medaile. První stříbro zacinkalo hned v prvním půldnu, kdy si Míša rozdělila druhou příčku s pardubickou plavkyní v disciplíně 200 motýlek. Obě dosáhly totožného času 2:27,46, ten znamenal nejen titul vicemistryně ČR, ale také výrazné osobní zlepšení o 8 sekund. Kvalitu tohoto výkonu podtrhuje i fakt, že procentuálně se jedná o největší zlepšení závodu a zároveň tímto výkonem byl překonán i dosavadní oddílový rekord. Ten Míša nepřepsala jen jednou, povedlo se jí to i na kratší motýlkové trati. 100 motýlek zaplavala za 1:06,43; o tři sekundy rychleji oproti přihlášenému času, a i za tento výkon získala stříbrnou medaili. Svými výkony neopustila nejlepší desítku ani na 100 prsa (1:16,84; 10. místo) a 200 prsa (2:46,61; 8. místo). Zlepšovat se dařilo velmi dobře také Davidovi Hámorovi, obzvlášť na 200 motýlek kde si čas zlepšil o sedm sekund na hodnotu 2:38,57. Nejlepší umístění však získal na 100 znakem kde obsadil 16. místo s časem 1:07,30. Hezky plaval taky Dan Balák a nejvíce se mu dařilo v sobotu dopoledne na disciplíně 200 motýlek. Umístil se třináctý s časem 2:32,18. Nezahálel ani na ostatní disciplíny a svůj osobní rekord zlepšil také na 200 polohový závod (2:28,46). Hodnot svých dosavadních rekordů pak dosahoval i na 200 znak, 100 motýl a 400 polohový závod. Podobně kvalitní výkony předvedl i Oto Skýpala. Podařilo se mu probojovat se na osmé místo na 100 volný způsob s časem 57,68; a to Oťas umí plavat ještě rychleji, neboť jeho osobák je ještě o sekundu lepší. U jeho přihlášených disciplín nešlo hledat jinou zkratku než VZ, kvalifikoval se totiž na všechny disciplíny plavané volným způsobem. Zlepšení zaznamenal na 50 VZ a 400 VZ, u druhé jmenované disciplíny svůj čas zlepšil o tři sekundy na výsledný čas 4:39,03. V jediné disciplíně startoval Jan Snášel a byla jí 100 motýlek. Honza tuto disciplínu zvládl s výsledným časem 1:08,48 a obsadil 21. místo. V smíšených štafetách se pak představila již zmíněná Karola Smejkalová, jak v polohové, tak v štafetě volným způsobem si zaplavala kraul a dopomohla tak prostějovským štafetám k umístění na 11. a 10. místě. Žákovské štafety pak obsadily shodně 8. místo jak na volný způsob, tak i na polohový závod.
Výkony v Prostějově hodnotí předseda TJ Prostějov a trenér zmíněných plavců Aleš Matyášek:
„Jsme rádi že, se do Prostějova mezi nejstarší dostalo 5 našich plavců. Všichni plavali skvěle, Dan s Davidem si udělali osobáky hned z úvodu soutěže na 200 M. Byli jsme napjatí, jaký kov bude v ohni na 200 M vykován. V dramatickém souboji získala Míša stříbro a jsem přesvědčený, že být ta trať o 5 metrů delší bylo by to zlato. Oťas si v úvodu zajel osobní rekord na 400 VZ a velmi pěkně bojoval na 1500 m, kde téměř dorovnal svůj rekord. 100 VZ zajel v rámci svých možností a vybojoval skvělé 8. místo. V neděli jsme byli plní očekávání. Z předposlední rozplavby převálcovala Míša téměř všechny soupeřky v poslední rozplavbě a vybojovala opět stříbro. Dobře bojovali i Dan a Honza na 100 M. Snad ještě větším překvapením bylo, když se z druhé rozplavby (papírově 18. místo) probojovala na konečnou 8. příčku. Všem je potřeba poděkovat za opravdu skvělou reprezentaci plaveckého oddílu, TJ a města Prostějov.“
Díky pak náleží také organizátorům na všech třech bazénech za přípravu sportoviště a celé události na vysoké úrovni a s důstojností, kterou si tyto nejvyšší závody žactva zcela jistě zaslouží. Za velmi kvalitní práci je třeba poděkovat také sborům rozhodčích pod vedením Jakuba Cibulky, Michala Vysloužila, Ladislava Štefla, Karla Hány, Jany Balabánové a Luboše Imryška.
Zima ještě neskončila a sezóna také ne, naši nejzkušenější plavci před sebou mají Zimní Mistrovství České republiky juniorů a dospělých v Plzni, přejeme jim na tyto závody hodně síly, rychlou vodu a mnoho úspěchů.
 
 

Přihláška PoPro

prihlaska

Fotogalerie a videa

Partneři

Plavecký oddíl TJ Prostějov, z.s. podporuje:

logo msmt

CSPS logo RGB BOTTOM CZ

Statutární město Prostějov

Mestskyznak PV Color

Olomoucký kraj

znak OLK

 

logo Arena Jech small

 

Futures

Born to swim

 Koutny

 

MB

QR PoPro 2023

 

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk