Prostějovské novinky 12.6.2012
O víkendu se uskutečnily Letní poháry ČR deseti a jedenáctiletého žactva. Desetiletí startovali v Karviné, jedenáctiletí v Brně. Celkem se na toto moravské mistrovství kvalifikovalo 11 našich plavců. Pět medailí do Prostějova přivezl Lukáš Řehořek, který dvakrát zvítězil, dvakrát byl druhý a jednou třetí. Zlatou medaili získala i dívčí štafeta.
Na poháry se kvalifikují vždy nejlepší plavci svými časy z oblastních přeborů. Mezi 11letými potvrdil formu Lukáš Řehořek (na snímku dole), který zvítězil v disciplínách 100 metrů prsa (1:26,7) a 200m prsa (3:03,0). Na dvoustovce si zlepšil nejlepší osobní výkon o 12 vteřin a zvítězil s velkým náskokem před ostatními. Dvě stříbra vybojoval na 100 metrů znak a 200 metrů znak. Na znakové dvoustovce chyběla Lukášovi ke zlatu jediná desetina. „Na poháru podal Lukáš své nejlepší výkony a zúročil tak poctivou dřinu během tréninků,“ pochválil plavce trenér Aleš Matyášek. Do kompletní sbírky medailí přidal bronz na 100 metrů polohový závod.
Zlato si vybojovala štafeta děvčat na 4x50 metrů volný způsob. V polohové štafetě skončily holky na 4. místě. „Na kraulovou štafetu si holky věří, je to takový jejich srdcový závod. Eva Marciánová jela 50 kraul ve štafetě dokonce rychleji, než v individuální disciplíně,“ vysvětluje Matyášek. Těsně za medailí zůstala Dominika Smékalová, která si vyplavala „bramborovou“ příčku na 100 metrů prsa a 6. místo na prsové dvoustovce, kterou na oblastních přeborech vyhrála. Do první desítky se ještě probojovala Adéla Mazalová. Skvělým osobákem o 12 vteřin získala 9. místo na 200 metrů volný způsob.
Děvčata na poháru desetiletých medaili sice nezískala, ale potěšující je zlepšování nejrychlejších časů. Nejblíže k ní byla Barbora Nedomová, která skončila na 5. místě v disciplíně 50m prsa. Šestou příčku obsadila v dvojnásobné disciplíně Tereza Korhoňová. Bára Nedomová s Markétou Novákovou si skvěle vylepšily své osobáky na 100 metrů volný způsob. Markéta se zrychlila o 8 vteřin a 9. místem a časem 1:26,6 se probojovala do první desítky. Bára svůj čas vylepšila o 11 vteřin.
Příští týden se v prostějovských lázních utkají na Mistrovství republiky nejlepší dvanáctiletí plavci. „Připravujeme možnost online sledování závodů i přes internet díky webové kameře. Snad technika dovolí a vše proběhne bez problémů,“ vzkazuje Petr Adamec. Více informací najdete na webu