TJ PROSTĚJOV z.s.

plavecký oddíl

Na Zimním mistrovství ČR Cibulka a Marciánová ve finále
Ve středu 14.12.2016 odcestovala výprava šesti prostějovských plavců do Plzně na vrchol zimní sezóny „Zimní mistrovství ČR 2016 na krátkém bazénu“. Na šampionát se kvalifikovalo celkem 9 plavců ale tři z nich díky nemoci nemohli zúčastnit.
Výborný výkon předvedl Jakub Cibulka v disciplíně 100m motýlek, když se probojoval do finále OPEN ze třetího místa a v něm obsadil výborné 5.místo v osobním rekordu 0:54,47. Finále na 100m polohový závod mu o vlásek uniklo, když výkonem 0:57,75 obsadil deváté, nepostupové místo. Na poloviční trati zůstal za branami finále o pouhou setinu vteřiny v osobním maximu 0:25,17. Také na 50m znak bojoval o finálovou účast, když se dělil o poslední postupové místo a musel se o finále rozplavávat. I když zaplaval nový „osobák“ a oddílový rekord 0:26,47 musel se sklonit před soupeřem a obsadil opět 9.místo a do finále nepostoupil. Do dorosteneckého finále se také probojovala v disciplíně 50m znak Eva Marciánová. V něm pokořila svůj vlastní oddílový rekord výkonem 0:30,86 a obsadila 8.místo. Celkem si naši plavci zaplavali osm osobních rekordů a dva oddílové rekordy. Do nejlepší „šestnáctky“ se také probojovali Lukáš Řehořek, Filip Švec, Gabriela Dosoudilová a Veronika Hrabalová.
Zimní poháry ČR - Hrubý a štafeta dívek medailově
V sobotu 10. 12. 2016 odcestovala velmi početná skupina našich plavců na Zimní pohár Moravy 10letých a 11letých do Karviné a Třebíče. Přesněji řečeno na desetileté do Karviné odjelo 7 našich plavců a na jedenáctileté do Třebíče dokonce 9 závodníků, jmenovitě: Ondra Hrubý, Veronika Kozičková, Adéla Macáková, Bára Opavská, František Pytlík, Lucie Reková, Adam Rýdl (všichni roč. 2006) a Michal Andrejco, Jan Černý, Veronika Loebe, Věra Mádrová, Michal Nekoksa, Julie Nekoksová, Kristýna Piňosová, Ella Řihošková a Karel Vlk (všichni roč. 2005).
Tato velmi početná skupina si jela vyplavat své místo na nejvyšších závodech ve své kategorii, a nutno říci, že se to povedlo na výbornou. V Karviné to začalo bramborami a končilo medailemi. Do desítky se nám vlezlo hned několik plavců a mezi nimi Ondra Hrubý hned na všech svých startech, které korunoval 3. místem na 50m znak s časem 39,6 a 2.místem na 50m motýlkem. Na 100m prsa skončil sice pátý, ale pouze desetinu za dvojitým třetím místem. Další, kdo klepal na medaile, ale nevyšlo to, byla Adélka Macáková na 50 a 100m prsa, kdy bohužel skončila na čtvrtých místech. Mezi nejlepších deset se nám ještě vešel František Pytlík na 50m prsa. I další, kdo se vydali do Karviné však zaplavali velmi pěkně a často ve svém novém osobním rekordu. Předvedené výkony ukazují, že zítřky budou velmi světlé a radostné. A že budoucnost prostějovského plavání se umí prosadit i ve velké konkurenci.
A tak jako v Karviné, tak i ve Třebíči jsme to s jednou smolnou bramborou začali, ale zakončili stříbrnou medailí. 
Věrka Mádrová se rvala na 50m volným způsobem o medaile s krásným a velmi rychlým časem 31,6, bohužel skončila 4. V což jsme však ani před příjezdem nepočítali. V desítce skončila i na 100m polohový závod na 7. místě. Další pěkné místo nám předvedla Verča Loebe na 800m volným způsobem a s novým osobním rekordem dopadla 8. V disciplíně 200m prsa se polepšila Kristýnka Piňosová a skončila 7. na poloviční trati dokonce 6. A to i přesto, že se na 100m prsa příliš nezrychlila. Zajímavostí je, že rychleji plavala stovku ve dvoustovce a osobák si tak udělala i když trochu jinak, než by čekala. Velké zrychlení předvedl Karel Vlk na svých tratích 50m volným způsobem o necelou 1 sekundu, 100m motýlkem dokonce o 2,5 s, a 100m volným způsobem o 4 sekundy. Zlatým nebo spíše stříbrným hřebem dne byla štafeta na 4x50m volným způsobem, kdy se naše závodnice dokázali na prvních dvou úsecích probojovat na 2. místo a nepustit ho, ač soupeřky bojovaly co mohly, aby urvaly lepší pozici. Štafeta tak ve složení: Piňosová, Loebe, Nekoksová, Mádrová vyjely stříbrnou medaili a oproti minulému roku si děvčata polepšily o jednu pozici. Přesně před rokem zde totiž vybojovaly třetí místo.
"V podstatě každý si na nějakém svém startu zajel své osobní maximum, znovu se tak překonali a předvedli další krásné výkony. Velice mne těší, že máme tak širokou základnu dětí, které se dostávají na poháry a ukazují se na krásných místech a předvádějí co umí. V tréninku děti makají, a tyto závody jsou pro ně za odměnu, za tu snahu, kterou do toho každý den dávají, a proto každý, kdo se sem dostane zaslouží velkou pochvalu. Příští rok už naši jedenáctiletí přejdou do starší kategorie a budou se rvát s celou republikou o účast na mistrovských soutěžích, doufám, že se to velké části z nich povede, nynější výkony tomu nasvědčují, ale nebudou to mít vůbec lehké. Nejvíce mne těší jejich chuť a zápal do toho se stále zlepšovat a být lepšími plavci. Chtěl bych poděkovat i jejich rodičům, kteří pro své děti obětují spoustu času a víkendů. V podstatě od začátku října až do tohoto víkendu se závodilo téměř nepřetržitě. Přeji dětem i rodičům krásné vánoční svátky a krásný nový rok a budu doufat v další pěkné předvedené výkony od svých svěřenců." okomentoval trenér Lukáš Kousal výkony svých svěřenců.
Žákovské zimní šampionáty jsou za námi
O víkendu 3.-4. 12. 2016 se naši plavci vydali na Zimní mistrovství ČR do Kopřivnice, Mladé Boleslavy a Trutnova. Celkem takto odcestovalo 5 našich děvčat: Bára Nedomová (2002), Lucie Řehořková (2003), Alice Snídalová (2003), Nikola Čechová (2004) a Hana Dočkalová (2004). Nejlépe si co do umístění vedla Hana Dočkalová, která skončila na své silnější trati 200m prsa na 13.místě, jen o stupínek níže se na stejné trati, ale v jiných bazénech umístili Bára Nedomová a Alice Snídalová.
Bohužel nervozita dolehla na holky v nejméně vhodnou chvíli a děvčata lehce zaostala za svými osobními maximy. Poprvé se na mistrovství probojovala i Nikola Čechová, které bohužel nevyšel start na 100m motýlek, kde sice by zaplavala svůj nový osobní rekord, ale drobné cuknutí na startu rozhodlo, že čas se tentokráte počítat nebude. A poslední závodnicí, která se ještě na mistrovství ukázala, byla Lucie Řehořková, ta sice na 100m volným způsobem o pár desetinek zůstala za svým vlastním osobním maximem, ale na poloviční trati 50m volný způsob se jí podařilo prolomit hranici 30 sekund a ve svém dlouho usilovaném osobním rekordu zaplavala za 29,89s a skončila na pěkném 15. místě.
Sice nám závodnice neukázaly vše, co v nich je, ale času na to, aby nám to ukázaly, mají ještě spoustu. I tak se umístily na krásných pozicích. Do budoucna nám tak mohou přinést ještě spoustu překvapení, která zatím schovávají. My jim budeme držet palce a věříme, že se k nim ještě přidá někdo další. Velký dík patří jejich trenérům Aleši Matyáškovi a Tomáši Kovaříkovi, kteří se děvčatům každý den věnují.
Na Českém poháru ve Zlíně Cibulka těsně za stupni vítězů
Poslední dva víkendy pokračoval Český pohár 2016 dvěma mítinky v Brně a ve Zlíně. Byly to zároveň poslední dva závody, kde si naši plavci mohli vylepšit své kvalifikační časy na blížící se národní šampionát.
Na Velkou cenu Brna odcestovalo osm našich plavců. V nabité konkurenci se do první desítky probojoval jen Jakub Cibulka, ale ten bojoval i se zdravotní indispozicí. Výborně si vedli také Eva Marciánová a Lukáš Řehořek. Eva posunula hranici oddílového rekordu na 50m znak na 0:31,76 a Lukáš si výrazně zlepšil své maxima na znakařských tratích.
Ve zlínské pětadvacítce se posléze uskutečnila tradiční „Vánoční cena Zlína“, kde nás reprezentovalo celkem sedm plavců z jedenácti kvalifikovaných. Také zde si vybrala svoji daň onemocnění některých plavců. I zde si vedl úspěšně Jakub Cibulka, který v disciplíně 100m motýlek zůstal výkonem 0:55,96 jen těsně za bronzovou medailí. Eva Marciánová opět posunula o dvě desetinky oddílový rekord na 50m znak časem 0:31,58. Také zde se podařilo většině vylepšit si svá maxima a tím posílit své šance kvalifikovat se na Zimní mistrovství ČR 2016, které se uskuteční 15.—18.12.2016 v Plzni.
Na AXIS Cupu ve finále Cibulka, Kadlecová a Marciánová
Uplynulý víkend se v jihlavské pětadvacítce uskutečnilo 7.kolo Českého poháru „AXIS Cup 2016“. Kvalifikovalo se na něj jedenáct prostějovských plavců. Pro naše plavce to byl také první „ostrý“ závod při plnění kvalifikačních časů na národní šampionát v Plzni.
Do čtyř finálových bojů se prokousal Jakub Cibulka na 50m a 100m motýlek a 50m a 100m znak. Dva finálové úspěchy si vyplavala Kateřina Kadlecová na 50m motýlek a volný způsob a jeden finálový start si připsala Eva Marciánová na 50m znak. Do finále na 50m a 100m motýlek se také dostala Kateřina Praskačová, ale ta se finálových bojů nezúčastnila vzhledem ke studijním povinnostem. Na závěr mítinku se představila teké Mixová polohová štafeta ve složení Marciánová, Řehořek, Cibulka a Kadlecová, která si vybojovala 4.místo.
Výkony našich plavců se výrazně zlepšily od posledního start v Novém Jičíně co je pozitivní před dalšími kvalifikačními závody v Brně a ve Zlíně.
8 medailí na Velké ceně Prostějova 2016
V sobotu 22.10.2016 se v domácím bazénu uskutečnil 14.ročník Velké ceny Prostějova – O pohár Domovní správy. Na start se postavilo 24 domácích plavců. V silně nabité konkurenci se vůbec neztratili.
V disciplíně 200m prsa, která byla také jako Memoriál Jaroslava Šalamouna si vedly naše děvčata velmi dobře. Barbora Nedomová obsadila 2.místo časem 2:54,28 a Alice Snídalová 3.místo za čas 2:55,57. Na poloviční trati si pořadí vyměnily, Alice skončila druhá (1:21,42) a Barbora třetí (1:22,27). Také naši nejmladší zabojovali a Ondřej Hrubý obsadil dvě 2.místa na 100m prsa (1:44,56) a 50m znak (:40,16). Stříbro vybojovala také Adéla Macáková na 100m prsa výkonem 1:39,65. O bronzovou příčku se zasloužil František Pytlík v disciplíně 50m prsa časem :48,38. Těsně za medailemi zůstali Adam Rýdl a Hana Dočkalová. Také ostatní zaplavali výborné časy, které ve velké míře byly nejlepšími osobními výkony.
Mladí plavci na Vyškovské hrošíku nezklamali
V sobotu 8.10 se nejmladší část oddílu zúčastnila závodů v Blansku, kde na začátku sezóny zaplavala spoustu osobních rekordů a krásných výkonů. Celkem se závodů zúčastnilo 15 prostějovských mladých nadějí. Zároveň zde mohli vidět starší kolegy z jiných oddílů a zjistit jak to plave jinde. A i když většina těch nejlepších starších plavala v Novém Jičíně, tak výkony to byly pěkné a pěkně rychlé. Uvidíme co se nám podaří zlepšit, ale první krůčky v rychlé zimní sezóně jsme již udělali a někteří i mílové. Na časy se můžete podívat do výsledků, proto zmiňme ještě jednu raritu. Jako jediní jsme ve štafetách sestavili družstva z těch nejmladších a i když to ve výsledcích vypadá jako propad, pravdou je, že všechny ostatní týmy byly věkově trochu dál než my. A tak když na startovním bloku vedle sebe stáli naši mladí plavci a vedle nich vedle nich již téměř dospělá štafeta z Brna, byla to podívaná velmi zajímavá. Na jiných z našich bylo poznat, že jsou to letošním školním roce jejich první závody a tak ještě trochu zmatení, si nasazovali plavky předkem dozadu. 
Za týden nás čekají závody ještě pro menší ve Vyškově a pak domácí Velká cena Prostějova, tak věřme, že počáteční zmatky ustanou a výkony polezou ještě nahoru.
Cibulka v Novém Jičíně vyplaval zlato a bronz
Uplynulý víkend se Novém Jičíně uskutečnil 40.ročník Malé ceny Nového Jičína a Ceny Moravské brány. Mítinku se zúčastnilo osmnáct prostějovských plavců.
Nejlépe si vedl Jakub Cibulka, který v disciplíně 100m motýlek zvítězil výkonem 0:58,19 a na dvojnásobné trati obsadil bronzovou příčku časem 2:14,83. Probojoval se také do finále disciplín 50m prsa a 50m motýlek, kde zůstal těsně za medailemi. Do semifinále na 50m znak se také probojovala Eva Marciánová, kde výkonem 0:31,99 zůstala jen těsně za branami finále. Další semifinále vyplaval Lukáš Řehořek v disciplíně 50m prsa a Kateřina Kadlecová na 50m volný způsob. Oba obsadili shodně 11.místo a do finále nepostoupili.
Je však potřeba pochválit všechny naše plavce, kteří podali velmi dobré výkony a v mnoha případech si vylepšili svá osobní maxima.
65 výročí založení plaveckého oddílu - Veteraniáda 2016
V sobotu 10.9.2016 oslavili plavci TJ Prostějov 65 výročí založení svého plaveckého oddílu. Dopoledne se na prostějovském bazéně uskutečnila "Veteraniáda" za účasti bývalých i stávajících členů našeho plaveckého oddílu. Odpoledne se pokračovalo přátelským posezením v restauraci "U Hudečků".
Na posledním kole Českého poháru v Mělicích Cibulka druhý a čtvrtý
V Mělicích u Přelouče se uskutečnilo poslední kolo Českého poháru 2016 na otevřené vodě. Odcestovalo na něj šest prostějovských plavců. Pro čtyři z nich to byla premiéra v plavání na otevřené vodě. Na start nejdelší trati se postavili všichni a rozhodně se neztratili. Nejlépe si vedl Jakub Cibulka, který obsadil čtvrté místo, těsně za medailí. Jakub také necelou hodinu po odplavání „pětky“ nastoupil na start kratší tříkilometrové trati. Na té si vybojoval stříbrnou pozici. Pro ostatní to byla velmi cenná zkušenost a všichni naši zástupci si tak splnili kvalifikační podmínku, start na otevřené vodě pro příští Zimní mistrovství ČR 2017 v dálkovém plavání na 50-ti metrovém bazénu.
V Opavě Cibulka celkově čtvrtý, Dosoudilová v dorostu osmá
V neděli 24.7.2016 se uskutečnil závod Českého poháru v dálkovém plavání „O pohár města Hlučína“. Ten byl ale z důvodu uzavřené Hlučínské štěrkovny přesunut na Stříbrné jezero v Opavě. Na start disciplíny na 5 kilometrů se postavilo trio našich plavců. Jakub Cibulka obsadil časem 59:47,61 v celkovém pořadí 4.místo a kategorii 19+ vyhrál. Michal Kašpar ve stejné kategorii skončil výkonem 1:14:24,46 jedenáctou příčku. Ve svém premiérovém startu v dálkovém plavání obsadila Gabriela Dosoudilová časem 1:17:18,68 v kategorii dorostenek 8.místo.
Cibulka na Letním mistrovství pátý ve finále
V pardubické padesátce se 1.-3.7.2016 uskutečnilo Letní mistrovství ČR 2016 dospělých, které bylo posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry do Ria. Startovalo na něm pět prostějovských plavců ze sedmi kvalifikovaných.
Nejlépe si vedl Jakub Cibulka, který v disciplíně 200m polohový závod obsadil ve finále „A“ výkonem 2:11,72 výborné páté místo. Dvakrát se postavil do finále „B“ na 200m motýlek a 100m znak a k tomu přidal i semifinále na 50m znak. Semifinálovou účast si vyplavala i Kateřina Kadlecová v disciplíně 50m volný způsob. Výkonem 0:27,85 obsadila celkové 14.místo. Mezi nováčky na národním šampionátu byli Filip Švec a Gabriela Dosoudilová, pro které to byla velká zkušenost, a ve výsledcích skončili v polovině startovního pole.
Kadlecová akademickou mistryní ČR 2016
V pardubické padesátce se 27. a 28. června uskutečnily České akademické hry 2016. Za náš plavecký oddíl startovali čtyři plavci.
Výborně se představila Kateřina Kadlecová, která v disciplíně 50m volný způsob zvítězila výkonem 0:27,69 a odváží si akademický titul. Stříbro si vyplavala na 50m motýlek časem 0:30,82 a bronz na 100m volný způsob za výkon 1:02,04. Dvě bramborové medaile vybojoval Jakub Cibulka na 50m motýlek časem 0:26,59 a 200m polohový závod výkonem 2:19,17. Také Michal Kašpar si vyplaval místo v první desítce na 100m motýlek.
Na letním mistrovství ČR žactva Snídalová devátá
25. a 26. června se uskutečnila Mistrovství ČR žactva. Starší žáci bojovali v Ústí nad Labem a mladší v Brně.Do Ústí nad Labem se kvalifikovaly Alice Snídalová a Markéta Nováková. Markéta se nakonec ze zdravotních důvodů mistrovství nezúčastnila. Do Brna odcestovala kvalifikovaná Hana Dočkalová.
Velmi dobře zaplavala v Ústí nad Labem Alice Snídalová, když v disciplíně 200m prsa časem 3:01,93 obsadila výborné 9.místo. Osobní rekord si zaplavala také na 200m polohově a skončila na 18.místě. Svá osobní maxima si z Brna odvezla i Hana Dočkalová v disciplínách 100 a 200m prsa. Na delší trati obsadila výkonem 3:11,58 pěkné 18.místo.
Filip Švec v první desítce na mistrovství dorostu.
17. až 19. června se v plzeňské padesátce uskutečnilo Mistrovství ČR 2016 dorostu. Kvalifikovali se na něj čtyři prostějovští plavci. Čtyři z nich byli na mistrovství dorostu poprvé, když čerstvě přestoupili z žákovské kategorie.
Nejlépe si vedl Filip Švec, který v disciplíně 200m prsa obsadil celkové 10.místo výkonem 2:41,48 a na poloviční trati na 100m prsa skončil na 12.místě časem 1:13,23. Gabriela Dosoudilová obsadila na 100m motýlek 11.místo výkonem 1:10,49 a na dvojnásobné trati skončila dvanáctá. Eva Marciánová zaplavala po zdravotních problémech slušné výkony a skončila v první dvacítce, stejně tak jako i Lukáš Řehořek.
Poháry 10letého a 11letého žactva - Prostějov/Havířov
O uplynulém víkendu se jedenáct našich plavců účastnilo Pohárů žactva. V Havířově, kde plavali jedenáctiletí žáci a žačky, si vyplavali krásné pozice Veronika Loebe (9. na 800m VZ, 10. místo na 400m VZ,) Věrka Mádrová (8. místo na 100m Pz, a 14. místo na 200m PZ), Ella Řihošková (10. místo na 100m P a 12. místo na 200m P), Karel Vlk (11. místo na 100m M, 9. místo na 50m M), závodů se ještě účastnil Jan Černý, ale tomu se bohužel na trati 50 Vz tak nezadařilo a skončil se svým časem těsně za svým osobním rekordem. Na osmi set metrové trati byl bohužel diskvalifikovaný, neoficiálně se však zlepšil o téměř půl minuty, udělal tedy stejně velký skok jako jeho týmová kolegyně Verča Loebe. Nejlépe ze všech závodníků si vedla Věrka, která všechny své starty proměnila v nové osobní rekordy. Celkově se naši plavci nezalekli a v bouřlivé atmosféře, která často panovala v havířovském bazénu, plavali co jim síly stačili. Závodníci si udělali spoustu pěkných a výrazných osobních rekordů a zúročili tak tvrdou práci na tréninku. 
Na domácím bazénu pro změnu plavali naši mladší desetiletí plavci. I zde bylo k vidění spousta osobních rekordů. Krásná jsou umístění Ondry Hrubého (5. místo na 100m Z, 9. místo na 50m P, 9. místo na 100m P a 7. místo na 50m Z), Adélky Macákové (13. místa na 50m a 100m P), Verči Kozičkové (12. místa na 50m VZ a 50m Z, 13. místo na 100m Z), Franty Pytlíka( 8. místo na 50m P), Adama Rýdla (13. místo na 50m P a 12. místo na 50m Z) a i Lucky Rekové (24. místo na 50m P). Nutno říci, že půlka jich ještě plave v přípravce a mají tak pouhé dva tréninky týdně. 
Závody dopadly na výbornou, spousta osobních rekordů a úžasných umístění, a to jen potvrzuje skvělou práci, kterou odvádí naši trenéři už od přípravky.  Výkony, které zde předvedli naši závodníci jsou na velmi vysoké úrovni a můžeme se tak těšit z budoucnosti, která je právě o nich. Všichni plavci předvedli co mohli a skvěle tak reprezentovali svůj klub a město na pohárech žactva. Jsem na ně hrdý a jsem rád, že je máme právě zde u nás v Prostějově. Chtěl bych i poděkovat rodičům, že umožňují dětem plavat a trenérům za čas, který do dětí vkládají. Doufejme, že další sezóna bude pokračovat v tomto trendu jako tato, jelikož nastavená laťka je vysoká, ale ne nepřekonatelná.", okomentoval závody trenér Lukáš Kousal 
Nyní už čekají závody pouze na naše starší plavce, a to hned tento víkend v Plzni na Letním mistrovství ČR dorostu. O týden později se ukáží naši plavci na Letních mistrovstvích ČR starších a mladších žactev v Brně a Ústí nad Labem a závěr sezóny bude patřit Mistrovství ČR v Pardubicích. Snad tedy napodobí své mladší kolegy a statečně se poperou s velkou konkurencí.
33 medailí si vezou mladí plavci z Kroměříže
V sobotu 14.5 se v Kroměříži uskutečnily oblastní přebory mladšího žactva, kde naše početná sedmadvaceti členná výprava vylovila 30 medailových umístění a další tři přidaly štafety. Mezi nejlepší se zařadil Ondra Hrubý (4x3. místo, 1x 2. místo), Verča Kozičková (2. a 3. místo), Verča Loebe (2x1.místo), Věrka Mádrova (3. místo), Andělka Müllerová (3x3. místo, 1. místo), Monča Nováková (2. a 1. místo), Kristýna Piňosová (3. místo),  Ondra Poslušný (3x3. místo, 2. místo), Adam Rýdl (2. místo), Karel Vlk (2x3. místo), Albert Žilka (2. místo, 3x1. místo). Neskutečný závěr předvedla štafeta na 4x50 polohový závod žaček ve složení Veronika Loebe, Ella Řihošková, Kristýna Piňosová, Věra Mádrová, kdy na posledním úseku dokázala Věra Mádrová stáhnout ztrátu půlky bazénu a famózně tak vyplavala pro, jinak do té doby druhou štafetu, krásné první místo. V podobném složení pak štafeta vyplavala 2. místo na 4x50 volným způsobem, kde Ellu Řihoškovou nahradila Adélka Macáková. Ani žákovská štafeta nechtěla skončit bez medaile a ve složení Ondřej Hrubý, Adam Rýdl, Karel Vlk, Jan Černý skončila na pěkném 3. místě na 4x50 polohovém závodem. Ani umístění dalších plavců nebyla špatná, mnohokrát to o kousek uniklo a mohlo to cinknout ještě vícekrát, jelikož bramborové pozice jsme obsazovali také velmi často. A v první desítce se často mačkalo několik dalších našich plavců.  Díky těmto skvělým výkonům se snad spousta z našich závodníků kvalifikuje na poháry žactva do Havířova a Prostějova, které se budou konat druhý víkend v červnu.
„Vzhledem k blížícím se pohárům žactev, tak tyto závody dopadli velmi dobře, dokonce až nad moje očekávání. Plavci zvládli spoustu nových tratí všech různých délek a způsobů, za což jim patří veliké uznání a pochvala. Důležité je však nezaspat a pokračovat v řádném trénování a zlepšovat věci, které ještě nevyšly,“ okomentoval výsledky svých svěřenců trenér Lukáš Kousal.
Na Velké ceně Ostravy Jakub Cibulka bronzový
Uplynulý víkend se v ostravské padesátce uskutečnilo 3.kolo Českého poháru ARENA Cup mítinkem Velká cena Ostravy 2016. Na startu se představila pětice prostějovských plavců.
Jakub Cibulka si vyplaval celkem pět finálových účastí. Ve finále disciplíny 200m volný způsob vybojoval výkonem 1:58,85 bronzovou medaili. V disciplíně 50m znak pak skončil na čtvrtém místě časem 0:28,80, když mu na bronz chyběly pouhé dvě setiny vteřiny. Další čtvrté místo vyplaval na 100m motýlek, páté na 100m znak a šesté na 50m motýlek. Mezi finalisty se zařadila také Kateřina Kadlecová v disciplíně 50m volný způsob. V dopoledních rozplavbách zaplavala výkon 0:28,20 a dělila se o poslední postupové místo s plavkyní Pardubic. O postup do finále se tedy musela rozplavávat. To se jí povedlo na výbornou a skvělým časem 0:27,64 se zaslouženě do finále probojovala. V něm nakonec zaplavala výkon 0:27,94 a obsadila 6.místo. Těsně za finálovou účastí na 9.místě byl Filip švec v disciplíně 200m prsa a Gabriele Dosoudilové chyběly k finále tři místa, když na 100m motýlek skončila jedenáctá.
V Ústí nad Labem Jakub Cibulka šestkrát na stupních vítězů
Uplynulý víkend se v Ústí nad Labem uskutečnil tradičně velmi dobře obsazený mítink o Velkou cenu Ústí n/L. Celkem se jej zúčastnilo 521 plavců z 53 klubů Slovenska a České republiky. Našich devět zástupců se v této konkurenci neztratilo.
Jakub Cibulka ve všech svých šesti startech stál na stupních vítězů. Zvítězil v disciplíně 100m motýlek výkonem 0:58,09. Stříbro mu patřilo v disciplínách 200m motýlek, 50 a 100m znak a 100m volný způsob. Bronz získal na 50m motýlek. Mezi medailisty se zařadil také Lukáš Řehořek, který vyplaval štříbra na 50, 100 a 200m znak. Medaili si domů vezla i Gabriela Dosoudilová za třetí místo na 100m motýlek. Těsně za medailemi zůstala sběratelka „bramborových“ umístění Kateřina Kadlecová, která na 50m znak a volný způsob skončila na 4.místě. Celkem si naši plavci vylepšili 12x svá osobní maxima, co je pozitivní před blížícími se šampionáty ČR, které se uskuteční v červnu.
Kristýna Piňosová třetí na Mokrém Emanovi
9. dubna se v naší pětadvacítce konal již 6. ročník mezinárodních závodů O mokrého Emana. Letos se na závody hlásilo až neuvěřitelné množství dětí, téměř 450. Bohužel tolik dětí nebylo možné přijmout a tak na náš bazén zavítalo okolo 235 závodníků. V této obrovské konkurenci si však naši závodníci dokázali urvat i kus pro sebe a mezi ty nejúspěšnější se zařadila Kristýnka Piňosová, která skončila na krásném 3. místě v disciplíně 100m prsa. Více medailí bohužel naši závodníci již nezískali, ale častokrát klepali na dveře, aby si je mohli vyzvednout. Zářným příkladem je Ondřej Hrubý se svým pátým místem, dále Hanička Dočkalová, Věrka Mádrová, Lucka Kozičková, Ondra Poslušný či Karel Vlk. ti všichni se často probojovali mezi nejlepších deset závodníků, ale konkurence byla veliká. Pro většinu to byli letošní první opravdu velké a nelehké závody. Časově se takřka všichni posunuly o veliký kus dopředu. Doufejme, že jim to vydrží a budou se nadále zlepšovat. Zaslouží si chválu za předvedené výkony v právě začínajícím závodním období.
Celkem bylo překonáno 10 rekordů závodů a posunuly se tak již velmi kvalitní rekordy závodů.
Velký dík si zaslouží i všichni pořadatelé, rozhodčí, náš pravý a jediný vodník Eman a sponzoři v čele s firmou Úsovsko, která dodala ceny pro všechny medailisty. Dále statutárnímu městu Prostějov a Olomouckému kraji.
Doufáme, že příští rok budou závody stejně dobře obsazeny a naši závodníci vyválčí ještě lepší pozice.
Jarní mezioodílový přebor s olomouckými plavci je za námi.
V sobotu 2.4 se v prostějovském bazénu konaly přebory SK UP Olomouc a Plaveckého oddílu Prostějov. Závodů se zúčastnilo na 180 závodníků. Z obou oddílů závodili i ti nejmladší, kteří teprve navštěvují přípravky a nejmladším účastnicím a účastníkům bylo pouhých 7 let. Byly vidět nádherné výkony a souboje a na medailových pozicích se střídali jak naše děti, tak i děti z Olomouce. Mezi našimi medailisty byli: Barbora Dofková, Ondřej Hrubý, Klára Jančíková, Nikol Korčáková, Veronika Kozičková, Karel Krásný, Robin Loebe, Adéla Macáková, Anděla Müllerová, Bára Opavská, Gianluigi Ortolano, Kristýna Piňosová, Ondřej Poslušný, Adam Rýdl, Jan Snášel, Karel Vlk, Michaela Vorbergerová, Valérie Vybíralová, Albert Žilka a Johanka Žilková. Některým medaile unikly jen o kousek. Doufejme tedy, že příště jim to již vyjde. Na podzim mají možnost se umístit ještě lépe a ulovit nějakou tu medaili v hloubkách našeho bazénu.
Všem závodníkům a trenérům patří velká pochvala a dík za odvedenou práci.
VC Olomouce 2016 - Cibulka ve finále hlavního závodu pátý
V sobotu 19. března se uskutečnila v olomoucké padesátce Velká cena Olomouce. Na startu se představilo 24 plavců našeho plaveckého oddílu. V konkurenci 54 oddílů z Polska a České republiky se naši plavci neztratili.
Jakub Cibulka si vybojoval postup ze čtvrtého místa do finále v hlavním závodu mítinku na 200m polohový závod výkonem 2:12,71. Ve finále pak svůj výkon vylepšil, když dohmátnul v čase 2:11,37 a obsadil celkové 5.místo. Těsně za medailí pak zůstal na 4.místě v disciplíně 50m znak a další pátá příčka mu patří na 100m motýlek.  Do nejlepší šestnáctky se probojovala také Gabriela Dosoudilová, Kateřina Kadlecová, Eva Marciánová a Lukáš Řehořek.
Cibulka vítězem karvinského trojboje, Dosoudilová o bod čtvrtá
V sobotu 12.března se v Karviné uskutečnil tradiční mítink Karvinský motýlkářský trojboj. Odcestovalo na něj 23 plavců prostějovského plaveckého oddílu.
Nejlépe si vedl Jakub Cibulka, který ve všech motýlkových disciplínách dohmátl jako první a součtem 1735 bodů v trojboji zvítězil. První příčky ještě obsadil v disciplínách 50m znak a 100m volný způsob. Gabriela Dosoudilová obsadila konečným součtem 1266 bodů zůstala o jediný bod na nepopulárním čtvrtém místě. Bronz si ještě vyplavala na 100m polohový závod. Do první desítky se ještě probojoval Lukáš Řehořek a patří mu 8.místo. Lukáš si ale vybojoval vítězství na 50m prsa. Markéta Nováková mezi žačkami zvítězila na 100m volný způsob a stříbro jí patří na 50m znak a 100m volný způsob. Na medailových pozicích ještě skončila Kateřina Kadlecová, Adéla Mazalová, Kateřina Polcrová a Marek Srostlík.
Na MČR družstev chlapci třetí, děvčata čtvrtá
V sobotu 30.ledna 2016 se ve zlínské pětadvacítce konalo 1.kolo Mistrovství ČR družstev. Zúčastnilo se jej družstvo mužů i žen prostějovské plaveckého oddílu TJ Prostějov.
Družstvo mužů obsadilo celkové 3.místo ziskem 10714 bodů. Ženy skončily na 4.místě, když si vyplavaly 10925 bodů. Jakub Cibulka zvítězil v disciplínách 200, 400 a 1500m volný způsob. Na 200m motýlek skončil druhý. O největší příděl bodů z individuálních disciplín se u mužů zasloužil Jakub Cibulka (2256), Lukáš Řehořek (1787) a Filip Švec (1570). Mezi ženami nejvíce bodovaly Markéta Nováková (1817), Adéla Mazalová (1256), Markéta Praskačová (1198 a Gabriela Dosoudilová (1186). V obou štafetách obsadili muži shodně 3.místa, ženy skončily páté.
Brněnský tučňáček - štafeta bronzová, dvakrát těsně za stupni vítězů
O víkendu 16.-17.1 se v Brně konaly závody pro nejmenší závodníky Brněnský tučňáček a naše patnáctičlenná skupina prostějovských nadějí se v záplavě dalších oddílů neztratila. Štafeta chlapců ve složení Albert Žilka, Ondřej Poslušný, František Pytlík a Ondřej Hrubý statečně vybojovala krásné 3. místo v bouřlivé atmosféře na bazénu TJ Tesla. Dvakrát naši plavci, a to Ondřej Hrubý a Monika Nováková, skončili na nepopulárním 4. místě, těsně pod stupínky v disciplínách 50m znak a 25m volným způsobem. I další závodníci si zaplavali na začátku sezóny nádherné časy a osobní rekordy a umisťovali se především v první polovině startovního pole a nemálo i v první desítce závodníků, což ve velmi široké konkurenci těchto mezinárodních závodů je velmi příjemné překvapení. Doufejme tedy, že to plavce povzbudí do dalšího tréninku a budou se nadále zlepšovat.

Partneři

Plavecký oddíl TJ Prostějov, z.s. podporuje:

logo msmt

CSPS logo RGB BOTTOM CZ

Statutární město Prostějov

Mestskyznak PV Color

Olomoucký kraj

znak OLK

Futures

Born to swim

 

Koutny

 

Czech English French German Hungarian Italian Spanish

Sportovní odvětví

 

 

Copyright PoPro © 2010-18 All Rights Reserved

Kontakt

 

  • oddíl - Tel.: 606752438
  • přípravka - Tel.: 731402177

  • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk