Velká cena Prostějova 2018, 16. ročník - O pohár Domovní správy
V sobotu 20.10.2018 se v Prostějově uskutečnil 16. ročník Velké ceny Prostějova - O pohár Domovní správy. Závodů se zúčastnilo přes 200 plavců z Moravy a Čech. Součástí závodů byl i Memoriál Jaroslava Šalamouna na 200 metrů prsama. Ač nás od ráan trochu zlobila technika, v průběhu dne se nám podařilo za pomoci Domovní správy vše dát do pořádku a nakonec nám fungovala i světelná tabule, která bohužel po ránu temně mlčela a nechtěla vydávat žádné časy. Na závodnících a jejich časech to však projev nemělo jelikož hned v dopoledních programech padly 2 rekordy závodů.
Hned na první disciplíně 100 metrů znakem prolomil rekord v nejmladší kategorii Roman Hlávka z Komety Brno s časem 1:19,35 a o 26setin tak zlepšil dosavadní rekord Marka Osiny z Plaveckých sportů Kroměříž. Další rekord překonal na 100 metrů volným způsobem Kryštof Bursa ze Zlínského plaveckého klubu časem 1:01,23. Dosavadní rekord tak zlepšil o 43setin sekundy. Předchozí rekord patřil blanenskému palvci Milanu Kučerovi. Odpoledne byly poté překonány další dva rekordy přičemž další rekord udělal znovu Roman Hlávka z Komety Brno na 50 metrů znakem, kde zaplaval za 0:36,55, což posunulo dosavadní rekord Kryštofa Bursy o 15 setin. Poslední rekord padl symbolicky v poslední chlapecké disciplíně a to 100 metrů motýlek, kde ve strhujícím finiši zaplaval Ondřej Slavík z Jihlavského plaveckého klubu Axis za 1:06,38, minulý rekord, který patřil také do Jihlavy Patrikovi Kourkovi, zničil o 1,22 s. Memoriál Jaroslava Šalamouna na 200 metrů prsama vyhrál Matěj Máša z SkpKB a Natálie Jandíková z STMLt, svými výkony tak ucitli závodníci památku našeho zakladatele. Hlavní cenou závodu byl Pohár Domovní správy, která provozuje městské lázně, na kterém náš plavecký oddíl trénuje a pořádá závody. Již dlouho trvající spolupráce každoročně vrcholí tímto závodem, kdy odměnou pro nejlepší výkon žáků a žaček oceňujeme pohárem. Letos si pro pohár za nejlepší výkon došli Tadeáš Přindiš z SK UP Olomouc za 200 metrů volným způsobem s bodovým ziskem 505 bodů a Jandíková Natálie ze Sports Team Litomyšl za 200 metrů prsama s bodovým ziskem 551 bodů. Ta si tak z Prostějova odvezla rovnou dva cenné poháry. Mezi plavce oceněné medailemi se vyplavali i naši domácí závodníci, kteří posbírali dohromady 10 cenných kovů. Nejúspěšnější v tomto ohledu byla Nikola Korčáková, která skončila třikrát na druhém místě a jednou na třetím místě (3. místo na 50 VZ, a 2. místo na 100 VZ, 100 PZ, 100 M), za ní můžeme hned zmínit Matěje Hoždoru, novou posilu prostějovských plavců, který skončil jako první na 200 motýlek a třetí na poloviční trati 100 motýlek, nádherný výkon předvedl Adam Polanský na 100 metrů motýlkem, kde v úžasném finiši vyhrál tuto disciplínu a ještě zvládnul překonat oddílový rekord z roku 2004. Původní čas rekordu byl 1:07,59 a zaplaval ho Jakub Nezdoba, jeden z našich nejlepších plavců. Nový oddílový rekord tedy nyní drží Adam Polanský s časem 1:05,96. Na prsařských tratích se ukázala Ella Řihošková, která na 100 metrů prsa doplavala se skvělým časem 1:22,02 a skončila třetí. Na dvojnásobné trati se prozměnu předvedla její týmová kolegyně Kateřina Vorbergerová, ta si vyplavala 3. místo s časem 2:55,05 a obě naše plavkyně se skvěle předvedli na těchto svých silných tratích. Ještě nám chybí jedna medaile a tu vyplaval na dvoustovce znakem Albert Žilka, který doplaval jako druhý s časem 2:45,86 a neuvěřitelným zlepšením o 17 vteřin. Celkově padla hromada osobních rekordů a často dost výrazných. Pár smolných čtvrtých míst. Závody i tak dopadli pro naše plavce více než výborně jak co se týče medailových umístění, tak celkového projevu našich plavců.
Velký dík si zaslouží všichni závodníci, za předvedené výkony, trenéři za přípravu plavců, rozhodčí za skvělou práci a tým hlavních organizátorů. Obzvlášť bychom chtěli poděkovat Domovní správě Prostějov, která pomáhá tyto závody uspořádat, městu Prostějov, našim partnerům Hodinářství Skoumal, firmě BornToSwim, oděvům Koutný, firmě Cimco International. Přejeme všem plavcům úspěšnou zimní sezónu.