TJ PROSTĚJOV z.s.

plavecký oddíl

Vážení členové oddílu a fanoušci plavání v Prostějově. Níže si můžete přečíst podzim plaveckého oddílu krok po kroku. Přejeme Vám krásné počtení a doufáme, že nás budete podporovat i nadále.
Na podzim 2018 se našim plavcům dařilo na všech frontách, od těch nejmladších až po ty nejstarší. Hned na úvod sezóny naši plavci zabojovali na krajských závodech na dlouhé tratě. Odsud si naši plavci dovezli hned 3 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile, spolu s velkou spoustou osobních rekordů, a hlavně velkého nasazení můžeme závody hodnotit jako velmi úspěšné. V říjnu jsme si pak jeli se všemi družstvy a přípravkou zazávodit rovnou na troje závody zároveň: Do Vyškova, Blanska a Nového Jičína. Ve Vyškově si především ti nejmladší zkoušeli plavat i jinde než jen doma a vyplavali si hromadu osobáčků. V Blansku už ti starší a rychlejší sbírali medaile, celkem 3 zlata, 4 stříbra, 5 bronzů a další osobní rekordy. V Novém Jičíně pak ti nejstarší a nejlepší z družstev A a B reprezentovali náš oddíl na tradičních závodech s velmi nabitým startovním polem. Celkem zde zaplavali a vylovili 1 zlatou, 6 stříbrných, 4 bronzové medaile. Mnohdy plavali daleko před svými osobními rekordy a potěšili tak sebe a své trenéry. Předznamenali tak velice úspěšnou sezónu. Na domácí velké ceně startovala téměř 40 našich plavců a ve velké konkurenci nejlepších plavců z Moravy a Čech doplavávali v první desítce. Z toho byly rovnou dvě první místa, čtyři druhá místa a čtyři třetí místa. K tomu ještě 6 čtvrtých míst, která častokrát velmi zabolela a zamrzela. Své předvedené výkony ale mohli naši plavci s klidem brát jako úspěšné. K tomu se dorostenecké družstvo vydalo do Brna na jubilejní 50. ročník VC Brna - 5. kolo ČP, kde se ve světové a olympijské konkurenci snažili předvést v co nejlepším světle. V přepažené lužánecké padesátce vyplavali několik osobních rekordů i když za nimi někdy bohužel lehce zaostali. Přesto v takové konkurenci nezapadli a končili v lepší polovině startovního pole. Tím jsme uzavřeli velice úspěšný a na medaile hojný říjen.
Dostáváme se tak k listopadu a krajským přeborům, trojutkání a několika českým pohárům. Zde začínáme úspěšně na domácím bazénu Trojutkáním mezi námi, Olomoucí a Zlínem. Z tohoto klání vycházíme jako vítězové i když s nejmenším počtem plavců oproti našim oponentům. Putovní pohár tak poprvé zůstává na domácím bazénu. K tomu připočtěme velké nasazení našich plavců, kteří před oblastními přebory ukazovali svou sílu. Do Jihlavy se mezitím vydala skupinka 13 našich nejlepších plavců. Z Vysočiny dovezli několik medailí 1 zlatou, 2 stříbrné a 2 bronzové. Především plavci ročníku 2005, kteří sem odcestovali na zkušenou ukázali svou sílu a přispěli tak k dobrému vystoupení našich plavců na 6. kole Českého poháru. Ne všechny výkony sice byly osobní rekordy, celkový dojem je však pozitivní. Tím už se dostáváme k oblastním přeborům nejdříve těch mladších 10 a 11letých ve Vyškově. Odsud jsme si dovezli celkem 21 medailových umístění, většinou nové osobní rekordy i pár drobných zklamání a předvedli se nové tváře, které přestoupili do oddílu. Díky zaplavaným výkonům jsme mohli očekávat i velký počet našich plavců na Pohárech ČR. Což se nakonec i potvrdilo, o tom ale až za chvíli. Nyní se posuneme o týden dále, do Zlína, kde se naše početné 29členné družstvo žáků rvalo o možnost zaplavat si na Mistrovství ČR žactev. Pro mnoho našich plavců to byly úspěšné závody, zlatých bylo „sice jen“ 6, ale hody to byly na stříbrných pozicích, kde se závodníci umístili hned 25krát, následně pak ještě sesbírali 13 bronzů. Některé bohužel trochu potrápili plavky, jiné některé starty. Naopak spousta výkonů překvapila. Před mistrákama velmi nadějné. K tomu odjeli starší závodníci do Plzně na velmi dobře mezinárodně obsazený meeting Plzeňské sprinty – 7. kolo ČP. Zde se našim plavcům dařilo velmi dobře, 1 postup do A-finále a 8 do B-finále, následná umístění v první či druhé desítce. To se v takto nabitém prostředí cení. Přesto nadále někteří naši plavci zůstávali za očekáváními. O posledním listopadovém květnu nás čekali závody pro nejmladší naše plavce a to pro přípravku. Krajské přebory nejmladšího žactva již několik let pořádáme a můžeme říct, že nás to baví. Spousta spokojených dětí, které dostávají svoji první medaili, kterou si mohou pověsit na krk, doma nad postel a snít o dalších svých úspěších. Zde téměř vždy máme nejpočetnější zastoupení i skrze obrovskou přípravku, ze které se účastní 70-100 dětí každý rok. Stejně tak i díky tomu naše přípravka mezi ostatními zúčastněnými exceluje a ukazuje se na výbornou. Přes hromadu nemocí však letos byl počet dětí mírně nižší. Doufejme, že se již příště změní. K tomu se vydali ti nejstarší do Zlína na Vánoční cenu a na jedny z posledních závodů před Mistrovstvím ČR. Z de naše 5členná skupina sice žádnou medaili nedovezla, ale padlo několik dalších pěkných osobáčků.
Dostáváme se k prosinci, a tedy i těm nejvyšším soutěžím.
Začínáme Mistrovstvím ČR mladších a starších žactev. V domácí vodě se představili 12letí a to: Ondřej Hrubý, Veronika Kozičková, Adéla Macáková, František Pytlík, Lucie Reková, Kristýna Pařilová a Adam Rýdl. Výkony, které předvedli byli až famózní, po dvou týdnech se do toho znovu obuli a zaplavali osobáky, které často o několik vteřin předčili jejich nedávné výkony. Téměř zlatým hřebem závodů pak byla poslední disciplína 4x50m VZ mix, kde naši plavci skončili na těsném 4 místě, a jejich soupeři měli co dělat, aby se před ně dostali. Bylo sice vidět drobné zklamání, ale následná radost ze zaplavaných časů vše přebila a děti si tak odnesli ze závodů spoustu krásných vzpomínek a zkušeností.
Další skupina plavců se vydala do Mladé Boleslavi. Zde se ukázali naši 13letí závodníci, jmenovitě to byli: Julie Nekoksová, Kristýna Piňosová, Adam Polanský, Ella Řihošková, Kateřina Vorbergerová a Michal Nekoksa. Jestli naši plavci v Prostějově makali a dřeli, pak jejich starší spoluplavci doslova potili krev. Výkony, jaké předvedli v mladoboleslavském bazénu snesly velmi tvrdé měřítko a trenéry jen překvapovaly. Velké posuny ve výkonnosti a v žebříčku plavců. To je výsledek mistrovství třináctiletých. Páté, šesté, sedmé, jedenácté, třinácté, čtrnáctá místa to jsou neskutečně dobrá umístění v republikovém měřítku. Stejně tak jako jakákoliv účast na závodě této úrovně.
Poslední a nemocemi a zraněními ovlivněná skupinka vyrazila do Nového Jičína na mistrovství čtrnáctiletých. Hana Dočkalová a Matěj Hoždora zde v nelehké situaci bojovali sami se sebou, a přitom ještě s dalšími plavci. Ale i tak se jim zadařilo, ne všechno byli sice posuny k lepšímu, což se ale vzhledem k nemocem dalo očekávat. Nejvíce překvapil Matěj na trati 400 polohově, kde zabojoval zlepšil se a zaplaval krásné 14. místo. Pro tyto plavce to byli poslední závody v kategorii žactva. Snad jim pro příště už bude lépe sloužit zdraví a my pevně věříme, že nadále budou předvádět vše co umí a že to umí velmi dobře.
Dostáváme se k mladším plavcům našeho oddílu a to desetiletým, kteří se dostali na poháry žactva do Třebíče. Sem odcestovala početná skupina 8 dětí, zde byl počet také ovlivněn nemocemi. Takže příště snad v ještě větším počtu. V Třebíči se ukázali: Nikol Korčáková, Karel Krásný, Jiří Kühr, Ondřej Nábělek, Gianluigi Ortolano, David Polcr, Adéla Sovová a Tadeáš Ševčík. Všichni tito nejmladší plavci ukázali že plavat umí a že je to baví. Krásné výkony sice ne vždy byly osobáčky, ale to radost z poháru nikomu neubralo. Nejlépe si vedla Nikol Korčáková, která se umístila hned třikrát na třetím místě na disciplínách 50 a 100 volným způsobem a na 50 motýlek, na tratích 100 motýlek a 400 kraulem jí to uteklo jen o kousek. Ale pro příště už ví, že i tam může pomýšlet na nějaký ten cenný kov. Další nás nejlepší plavec byl Tadeáš Ševčík, který nechal v bazénu srdce, aby zaplaval co nejlepší čas, na medaili to sice nestačilo, ale snaha a píle se cenní a proto je potřeba pochválit jeho, ale i jeho parťáky, kteří s ním zde plavali a závodili.
Jedním z posledních závodů, ke kterým se dostáváme je Pohár jedenáctiletého žactva v Brně. Sem nám také odcestovalo osm našich plavců včetně nové posily: Adéla Brabcová, Lucie Marciánová, Monča Nováková, Kristýna Polanská, Jakub Polcr, Václav Sýkora, Natálie Zielonková, Albert Žilka. Zaplavané časy posouvali hranice osobních rekordů a velké kroky a ve dvou případech dokonce zacinkaly. První medaily předvedla naše štafeta na 4x50 VZ mix, kde ve strhujícím závodě dohmátla nakonec třetí. A zlatou medaili si poté hned šel suverénně vyplavat Albert Žilka, který si pohlídal soupeře za sebou a od prvního bazénu si jel pro vítězství. Všichni plavci odmakali svoje dvoudenní závody a zakončili skvělou sezónu.
Jako poslední už zbývá Mistrovství ČR dospělých a dorostu v Plzni. Kde můžeme vyzdvihnout především Báru Nedomovou, která i přes náročný podzim ve škole zvládla zaplavat jako třetí v dorostenkách a získat medaili na 200 metrů prsama. Na poloviční trati jí to uniklo jen o kousek. Další plavci, kteří se ukázali v Plzni jsou prostějovská stálice Jakub Cibulka, ten si třikrát vyplaval finále a pětkrát semifinále, dále Eva Marciánová, která se třikrát probojovala do semifinále, k nim se přidali ještě Veronika Hrabalová, Markéta Nováková, Lukáš Řehořek a Filip Švec. To že to na velkém mistrovství není nic lehkého ukazuje především několik padlých rekordů ČR dorostu, dospělých nebo několik nejlepších výkonů žactev. A to i přesto, že zároveň probíhalo mistrovství světa v krátkém bazénu, kde byli čeští reprezentanti. 
Kromě těchto sportovních úspěchů se podařilo pro plavecký oddíl konečně zajistit batohy pro naše závodníky a příští rok se již můžete těšit na plavky. Před Vánocemi jsme si nadělili běžky i s vybavením, abychom byli schopni absolvovat zimní soustředění v následujících letech. Věříme že v následujícím roce pro Vás budeme mít spoustu dalších příjemných zpráv.
Tímto jsme uzavřeli rok 2018, který byl pro náš oddíl rokem velmi úspěšným. V letní sezóně i v té zimní předváděli naši plavci stupňující se výkonnost, udělali obrovský skok a ukázali, že je třeba nás brát na zřetel. Děkujeme všem našim závodníkům za úspěšnou reprezentaci našeho oddílu a města. Děkujeme rodičům za podporu a důvěru v nás vloženou. Taktéž i našim sponzorům a dárcům za jejich podporu: Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji, firmám Koutný, Loebe, Cimco International, Úsovsko. Dík patří hlavně všem trenérům, rozhodčím a dalším lidem, kteří nám pomáhají a kteří se podíleli na úspěšném roce 2018. Sportu v novém roce hodně zdaru a našim plavcům zvláště!

Fotogalerie a videa

Partneři

Plavecký oddíl TJ Prostějov, z.s. podporuje:

logo msmt

CSPS logo RGB BOTTOM CZ

Statutární město Prostějov

Mestskyznak PV Color

Olomoucký kraj

znak OLK

Futures

Born to swim

 

Koutny

 

Czech English French German Hungarian Italian Spanish

Sportovní odvětví

 

 

Copyright PoPro © 2010-18 All Rights Reserved

Kontakt

 

  • oddíl - Tel.: 606752438
  • přípravka - Tel.: 731402177

  • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie. Chcete-li se dozvědět více o použitých souborech cookie a jak je smazat, podívejte se na naše privacy policy.

  Souhlasím s cookies z tohoto webu.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk